ZAŠTITA OD ŠTETOČINA U PROIZVODNJI RASADA
Štetočine koje se najčešće javljaju i nanose štete u proizvodnji rasada su lisne vaši, rovci, puževi golaći, žičnjaci, miševi i krtica. Obično se proizvodnja rasada odvija u zatvorenom prostoru pa je i suzbijanje štetočina otežano i specifično. Sobzirom da se radi o mladim biljčicama njihovo oštećivanje može umanjiti i ufroziti celokupnu proizvodnju.
Žičnjaci (Elateridae) u lejama sa rasadom mogu biti opasne štetočine u zatvorenom proizvodnom prostoru. Ubušuju se u posejano seme oštećuju mlade biljčice rasada, buše hodnike i izgrizaju okruglaste rupe različite veličine, usled ovih oštećenja biljčice veoma brzo propadaju i rasad se samo proređuje. Naročito su ooasne ukoliko imamo višegodišnju proizvodnju na istom zemljištu. Suzbijanje žičara se postiže primenom zemljišnih insekticida koji su navedeni u tekstu o suzbijanju rovaca.
Rovci (Gryllotalpa gryllotalpa)
Svojom aktivnošću prave horizontalne kanale ispod površine supstrata u leji. Izgrizaju mlade biljke i uništavaju posejano seme. Pojavljuju se u većem broju u lejama koje se zagrevaju na zagorelom stajnjaku. Efikasno se suzbijaju primenom granuliranih insekticida Force 0,5G 120-250 gr na 100m2 u zavisnostzi od biljne vrste, Galition G-5, unošenjem u površinski sloj zemljišta u vreme predsetvene pripreme u količini 200-400 gr/ 100m2, Saturn Terra 150-200gr na 100m2… Granule se ravnomerno rasture po površini, a zatim se unesu u supstrat do dubine 10cm. U večernjim časovima kada se uglavnom pojavljuju rovci u zoni njihove pojave mogu se postavljati vidu gomilica. Nakon primene zemljišnih insekticida obavezno zatvoreni proizvodni prostor dobro provetriti.
Krtica (Talpa europea)
Kopanjem hodnika i izbacivanjem zemlje na površinu uništava se mladi rasad. U toku noći jedna krtica može da uništi toplu leju. Krtice se uništavaju iskopavanjem iz zemlje u momentu kada prave krtičnjak, sobzirom da su zakonom zaštićene i ne smeju se ubijati. Najčešće se to obavlja u jutarnjim ili popodnevnim časovima. Krtice se hrane i mladuncima miševa i voluharica i na taj način redukuju njihovu brojnost štoje korist od ovih životinja. Njihovo suzbijanje podrazumeva njihovo rasterivanje i pomeranje na drugo mesto. Važno je u plasteničkoj proizvodnji urušavati krtičnjake i na taj način ometati njihove aktivnosti.
Puževi (Limax)
U rasadničkoj proizvodnji štete prave puževi golaći grickajući lisno tkivo. Pri masovnoj pojavi mogu izazvati i golobrst. Kako se pojavljuju uglavnom noću po obodu leje i sa dojne strane lista veoma ih je teško primetiti. Najbolji dokaz njihovog prisustva jeste izrešatano lišće rasada u vidu nepravilnih rupa veličine 5-10 mm.Aktivni su do duboko u jesen kaka odlaze u zemljište i čekaju proleće. Prilikom „velikog spremanja“ plastenika, staklenika treba sva mesta dobro pregladati prekopati, naročito obratiti pažnju na vlažna mesta, pokupiti puževe i ukloniti. Pokupiti i jajašca puževa koja su sitna i liče na zrnca mineralnog đubriva koja zajedno sa zemljom treba uništiti vrućom vodom.
Suzbijanje se može raditi primenom mamaka Pužomor FE Pelete – eko – toksikološki prihvatljiv koje se ravnomerno rasporede po površini između redova ili u vidu gomilica, rasipanjem granula oko biljka u količini 5 grama na 1 m2, ali ne smeju dospeti na biljke. Za njihovu efikasnost u suzbijanju puževa mamci moraju biti dostupni 4-7 dana nakon postavljanja. Veoma dobar limacid za suzbijanje puževa jeste Push 5 koji se primenjuje na isti način u količini 100g/100m2.
Posipanje ivičnih delova leja ili međurodnog prostora pepelom od drveta, gašenim ili negašenim krečom, mineralnim đubrivima i drugim sredstvima koje puževima oduzima sluz i dovodi do dehidracije ovih štetočina takođe su efikasne mere. Korišćenje piva,deterdženta za sudove.. koje sipamo u običnu ukopanu teglu veličine 750 ml do polovine ispunjenu tečnošću veoma je dobar mamac za puževe…
Miševi
Nanose direktne štete hraneći se semenom i mladim biljkama.Za suzbijanje glodara najefikasnija je mera postavljanje mamaka rodenticida namenjenih njihovom suzbijanju. Prilikom suzbijanja obavezno obuhvatiti i područje oko plastenika,staklenika…odakle ove šteteočine migriraju i oštećuju rasad.
Lisne vaši
Lisne vaši su insekti koje nanose štete rasadu sisajući biljne sokove i prenoseći nekoliko veoma opasnih virusa i ukoliko biljke budu zaražene virusima jedina mera jeste njihovo uklanjanje i uništavanje van mesta proizvodnje. Često se simptomi prisustva virusa javljaju kasnije kada su biljke već za rasađivanje pa i kasnije i stoga treba pratiti pojavu i suzbijanje štetočina prenosioca virusa u koje spadaju vaši. Njih suzbijati insekticidima čim se pojave i ne dozvoliti stvaranje kolonija na biljkama. Prilikom izbora i primene insekticida napraviti strategiju suzbijanja jer ova grupa štetočina veoma brzo razvija rezistentnost na insekticidie i primenjivati naizmenično insekticide sa različitim mehanizmom delovanja: Neonikotinoidi :tiakloprid (Calypso), imidakloprid (Confidor 200–SL, Kohinor 200–SL, Macho 200–SL, Savador 200–SL), tiametoksam (Actara,Gestikal), insekticidi iz grupe piretroida, insekticidi na bazi dimetoata (Sonar, Perfection, Dimetogal, Ditox…) …