TRULJENJE NA BILJKAMA KALE
Proizvođači Kala imaju problem sa bolestima i javljaju nam se sa pitanjima oko zaštite ove cvetne vrste. Sobzirom da je kala sada u intenzivnom porastu i fazi formiranja cveta što podrazumeva i branje Kale, javlja se problem truljenja kako pri dnu biljke tako i na stabljici ove cvetne vrste.
O ČEMU SE RADI?
Sobzirom da je njena proizvodnja u zatvorenom prostoru (plastenici, staklenici) uslovi proizvodnje u mnogome doprinose pojavi simptoma u vidu truljenja biljka, pre svega kao posledica neumerenog zalivanja i nepoštovanja plodoreda. U ovoj fazi biljke su veoma sočne, mesnate i svako povređivanje biljaka branjem cveta ili odstranjivanje starijih listova predstavljaju ulazna vrata za mnoge prouzrokovače bolesti. Takođe fiziološko stanje biljaka u ovoj fazi umanjuje njihov imunitet i time one su podložnije napadu bolesti. Najintenzivnija pojava vlažne truleži biljaka kale jeste u fazi cvetanja i kada se kale beru.
Simptomi se javljaju u vidu vlažne truleži lukovica, prizemnog dela stabla kao i u vidu truljenja stabla i venjenja biljaka.
Radi se o bakteriozama kale kao jednog od najdestruktivnijih oboljenja ove cvetne vrste. Najčešće se determnišu bakterija iz roda Pectobacterium vrste iz roda Pseudomonas.
Ove bakterije se nalaze u zemljištu koje se u povoljnoj vlažnosti zemljšta akiviraju i prouzrokuju truljenje biljaka.Kao izvor zaraze često predstavljaju i zaražene lukovice koje se koriste u proizvodnji kala.
Kao osnovne mere da bi se umanjila pojava bakterioza na kalama jeste poštovanje plodoreda (ne saditi kale bar 2 godine na isto mesto), održavati optimalne uslove vlažnosti i temperature u plasteničkoj proizvodnji kala, za sadnju koristiti zdravstveno ispravne lukovice…
Prema mom iskustvu veoma dobri rezultati u smislu zaustavljanja širenja truleži ostvareni su odstranjivanjem obolelih biljaka i zalivanjem fungicidima na bazi propamokarb fosetila – Previkur energy, propamokarb- hidrohlorida (Proplant, Balb), a takođe nakon sečenja cvetova, listova oprskati biljke fungicidima na bazi tebukonazola (Folikur, Tebukon…).