You are currently viewing NEPARAZITSKE POJAVE NA PLODOVIMA PAPRIKE

NEPARAZITSKE POJAVE NA PLODOVIMA PAPRIKE

NEPARAZITSKE POJAVE NA PLODOVIMA PAPRIKE

Često u vreme plodonošenja – sazrevanja paprike na plodovima se javljaju nekoliko raszličitih simptoma. Koje proizvođači prepoznaju kao simptome nekih bolesti paprike. Međutim radi se o simptomima abiotičke prirode koji nastaju uled više faktora :

  1. Simptomi u vidu pega na plodovimase odnose na nedostatak kalcijuma u  biljkama paprike ili ne pristupačnost kalcijuma (Ca)  usled blokade ili narušavanja sadržaja hraniva u zemljištu, usled jednoličnog đubrenja azotom ili usled neadekvatnog vodnog režima u zemljištu. Uglavnom se manifestuju na vrhovima plodova u vidu braonkastih simptoma često praćenih truljenjem vrha paprike.

Može se desiti da kalcijuma imamo dovoljno u zemljištu ali je on nedostupan pogotovo u uslovima  kada nemamo navodnjavanje ili biljke otežano usvajaju usled visokih temperatura. Iako se simptomi nedostatka Ca na plodovima manifestuju kasnije tokom avgusta da ne bi došlo do njih važno je reagovati na vreme I to:

     1.Na osnovu analize zemljišta, đubrenjem, treba obezbediti dovoljne količine kalcijuma

     2.Redovnim zalivanjem biljaka treba obezbediti optimalnu količinu vode.

     3.Folijarnom primenom đubriva koja sadrže Ca  donekle se može ublažiti ovaj poremećaj.

 U slučaju manjeg stepena nedostatka Ca preporuka je da se uradi tretman sa folijarnim đubrivima koji u svom sastavu imaju kalcijum(Ca) i to  u dva navrata : u fazi pupoljaka pre cvetanja paprike i za desetak dana ponovo, ukoliko su nepovoljni uslovi folijarna prihrana kalcijumom može da bude češće I pre preporučene faze paprike. Redovnim zalivanjem biljaka treba obezbediti optimalnu količinu vode i omogućiti usvajanje Ca.Mora se znati da je folijarna prihrana kalcijumom samo korektivna pomoć.

2.Druga vrsta simptoma koji nastaju  kao posledica direktne izloženosti plodova suncu u vidu sunčanih pega-ožegotina od sunca, koje nastaju tokom leta kada imamo izuzetno visoke temperature, a plod nije dovoljno zaštićen lisnom masom biljaka. Ono se može ublažiti dodatkom azotnih đubriva (odnos NPK 20:20:20) da bi se bolje razvijala lisna masa koja će štititi plod od sunca. Na tim pegama se kasnije razvija crna navlaka od saprofitnih gljiva. Pri pojavi ožegotina na plodovima usled osunčavanja, sa simptomima prisustva crne navlake saprofitnih gljiva treba uraditi zaštitu sa Consento, Equation pro, Signum, Ortiva opti,..

Navedeni simptomi dolaze do izražaja u sušnim uslovima i visokim temperaturama tokom leta kada paprika teže usvaja kalcijum ali i uslovima spiranja hraniva usled navodnjavanja ili velikih padavina.

Ukoliko na plodovima imamo simptome na vrhu ploda u vidu truleži preporučuje se primena fungicida protiv truleži sa kratkom karencom.

TOKOM VEGETACIJE ČUVATI KVALITET PLODA PAPRIKE

OŽEGOTINE OD SUNCA NA INDUSTRIJSKOJ PAPRICI

OŽEGOTINE OD SUNCA NA INDUSTRIJSKOJ PAPRICI

OŽEGOTINE OD SUNCA

OŽEGOTINE OD SUNCA

Početak razvoja saprofita na pegama od sunca – ožegotine

Početak razvoja saprofita na pegama od sunca - ožegotine

RAZVOJ Alternaria spp – saprofita na pegama od sunca ili na pegama od nedostatka kalcijuma

RAZVOJ Alternaria spp - saprofita na pegama od sunca ili na pegama od nedostatka kalcijuma

Simptomi nedostatka kalcijuma i truleži na plodu paprike

Simptomi nedostatka kalcijuma i truleži na plodu paprike

Simptomi nedostatka kalcijumaSimptomi nedostatka kalcijuma

SIMPTOMI NEDOSTATKA KALCIJUMA U PAPRICI

SIMPTOMI NEDOSTATKA KALCIJUMA U PAPRICI

 

Оставите одговор