ZEMLJIŠNE ŠTETOČINE UVEK AKTUELNE U PROLEĆE
ZEMLJIŠNE ŠTETOČINE
Rasađivanje kupusa i aplikacija Force
Sa smanjenjem broja aktivnih materija, a time i insekticida za suzbijanje zemljišnih štetočina, u narednom periodu možemo očekivati sve veće probleme i štete od zemljišnih štetočina u proizvodnji, pre svega okopavina i povrtarskih korenasto krtolastih biljaka.
Suspenzijom neonikotionida smanjio se broj insekticida za tretiranje semena koji su imali veliki broj pozitivnih osobina sa ekološkog aspekta (odličnu efikasnost, mala količina aktivne materije po jedinici površine i mogućnost kontrole oslobađanja insekticidne prašine…).
NAJZNAČAJNIJE VRSTE – ZEMLJIŠNE ŠTETOČINE:
- ŽIČARI (Elateridae)
- GRČICE (Scarabaeidae)
- POGRIZAJUĆE SOVICE (Noctuida)
- ROVCI
- POVRTNE MUVE ( Lukova, mrkvina, kupusna)
- NEMATODE
DINAMIKA KRETANJA ŽIČARA U ZEMLJIŠTU
Za žičare su karakteristične vertikalne i horizontalne migracije u zavisnosti od temperature i vlažnosti zemljišta.
Najznačajnija su kretanja nakon zime u proleće kada imamo njihove migracije ka površini zemlje vezano za povećanje temperature zemljišta. Štete nastaju obično tokom maja meseca. Tokom leta kreću se ka dubljim slojevima zemljišta u potrazi za vlagom, da bi krajem leta opet krenuli ka površini i tada najčešće oštećuju formirane krtole krompira i povrtarske korenaste biljne vrste (šargarepa…).
Pored žičara značajne su larve grčica (Gundelja) kojih ima veći broj vrsta a najčešći je običan gundelj.Razvoj larve traje 3-4 godine.
Odrastao gundelj
Larva gundelja
Prognoza pojave zemljišnih štetočina
1.Analiza zemljišta i pregled uzoraka zemljišta na broj i vrstu zemljišnih štetočina
2.Privlačenje insekata (svetlošću, feromonima)
3.Metoda lovnih mamaca
Lovljenje odraslih insekata žičara
Odrastao insekt Elateridae -žičari
Usled suženog izbora insekticida za suzbijanje zemljišnih štetočina moramo se oslanjati na neke druge mere koje mogu doprineti redukciji ovih štetočina:
- Plodored
- Prostorna izolacija
- Obrada zemljišta
- Vreme i dubina setve
- Đubrenje i prihranjivanje
- Uništavanje korova
- Navodnjavanje
- Uništavanje biljnih ostataka
PLODORED
Plodored u velikoj meri utiče na dinamiku brojnosti skočibuba- Elateridae i njihovom razmnožavanju naročito pogoduje gajenje lucerke, deteline, soje i višegodišnjih trava kao i ponavljanje setve strnih žita.
Povećanu brojnost žičara možemo očekivati na predusevima nabrojanih biljnih vrsta ali i na predusevu kukuruza ukoliko prethodne godine nisu primenjeni zemljišni insekticidi.
Primena insekticida – SUZBIJANJE:
1.Primena granuliranih insekticida za čiju primenu su neophodni kvalitetni depozitori kojima se ostvaruje ujednačeno doziranje insekticida.Na tržištu je bilo više vrsta granuliranih insekticida sa različitim aktivnim materijama ali nakon zabrane mnogih od njih ostali su insekticidi koji su na bazi TEFLUTRINA insekticid Force 20CS za tretiranje semena, i Force 1,5G i 0,5 G koji se primenjuju kao granulirani insekticidi.
Na tržištu sa istom aktivnom materijom nalazi se i insekticid TEKTON koji je registrovan za suzbijanje zemljišnih štetočina u setvi šećerne repe, suncokreta, kukuruza, mrkve, peršuna, celera, paštrnaka.
Force 1,5 G se preporučuje u setvi šećerne repe, kukuruza i suncokreta i primenjuje se zajedno sa setvom depozitorima u količini 5-10 kg po ha u zavisnosti od brojnosti žičara.
Force 0,5G preporučuje se u setvi krompira, šargarepe u dozi 12-15 kg po ha zajedno sa setvom, sadnjom aplikacijom depozitorima, kupusa istovremeno sa rasađivanjem, rasturanjem granula u zoni redova oko korena biljaka, depozitorima.
Force 20CS Na rtržištu se nalazi seme kukuruza i suncokreta tretirano ovim insekticidom i setvom takvog semena ostvariće se zaštita od zemljišnih štetočina u prvim fazama klijanja i nicanja biljaka.
Aktivna materija Teflutrin dobro se veže za zemljište i za površinu korenovog sistema biljaka, tako da dobro deluje i na štetočine koje se hrane korenom ili podzemnim biljnim delovima.
Ova aktivna materija u zemljištu prelazi u gasnu fazu i ima i repelentno delovanje odnosno odbija zemljišne štetočine oko semena.