You are currently viewing ZAŠTITA JEČMA I PŠENICE OD BOLESTI

ZAŠTITA JEČMA I PŠENICE OD BOLESTI

JEČAM

Pristup u zaštiti ječma od bolesti razlikuje se od zaštite pšenice, iz više razloga: ječam je osetljiviji na pojavu bolesti, značajni prouzrokovači bolesti ječma prenose se semenom tako da simptome bolesti na ječmu nalazimo već u jesen. Ječam treba zaštititi od bolesti tokom cele

Stabilizacijom vremena treba početi sa primeno fungicida u zaštita ječma od bolesti !!!

Simptomi različite pegavosti na ječmu

ZAŠTITA JEČMA I PŠENICE OD BOLESTI

ZAŠTITA JEČMA I PŠENICE 1

ZAŠTITA JEČMA I PŠENICE OD BOLESTI 1

ZAŠTITA JEČMA I PŠENICE OD BOLESTI 2

ZAŠTITA JEČMA I PŠENICE 3

STANJE NA TERENU

Na mnogim površinama pod ječmom koji je u fazi od bokorenja do faze vlatanja zapaža se žućenje ječma i stagnacija u razvoju kao posledica hladnih noći i mraza, kao i suše koja je trajala tokom marta meseca.

Ječam je veoma osetljiv na niske temperature,ostatke pesticida,višak vlage,nedostatak hraniva pa se često simptomi abiotičkih faktora pripisuju bolestima.

STANJE SA BOLESTIMA

Na biljkama ječma registruju se fitopatogene gljive prouzrokovači pegavosti sa dominacijom  mrežaste pegavosti lista ( Pyrenophora/Helminthosporium teres ) koja je evidentirana na ječmu još jesenas. Procenat zaraženih biljaka ovim patogenom na ječmu kreće se od nekoliko procenata zaraženih biljka do preko 20 % sa intenzitetom pojave na pojedinačnim biljkama od 1do 5%.

Ovoj bolesti pogoduje hladnije vreme (temperatura već od 8 stepeni) i vlažnije vreme.Osetljivije su sorte pivarskog ječma.

Procenat zaraženih biljaka izraženiji je na ranijim rokovima setve, na ponovljenim setvama  i osetljivim sortama.

U slabijem intenzitetu prisutne su sočivasta pegavosti lista ječma (Rhynchosporium secalis) kao i pepelnica  naročito u gušćim usevima.

Padavine koje smo imali i koje se očekuju i u narednom periodu uzimajući u obzir i fiziološko stanje biljaka usled suše i mraza poslednjih dana, uticaće na intenzivnije širenje bolesti na  biljkama kao i na procenat zaraženih biljaka.

PŠENICA

Sa zaštitom pšenice ne treba žuriti sobzirom na intenzitet prisustva bolesti, korova i štetočina.

Sagledati stanje u narednih 10 dana i  sve navedene štetne organizme ukoliko je potrebno  suzbijati jednokratnom primenom fungicida, herbicida i insekticida.

Sačekati nicanje prilepače – Galium aparine

Sačekati nicanje prilepače - Galium aparine

Septoria tritici – dominantno oboljenje na pšenici

Septoria tritici - dominantno oboljenje na pšenici

Zdravstveno stanje pšenice je mnogo povoljnije nego na ječmu. Na usevima pšenice evidentirane su bolesti lista i to dominantno prisustvo sive pegavosti lista (Septoria tritici), pepelnica (Erysiphe graminis) kao i slaba pojava rđe pšenice (Puccinia recondita).

Dugotrajna suša zaustavila je širenje i razvoj prisutnih patogena sa donjih listova čiji dalji razvoj se može očekivati u naredne dve nedelje.

Posebno se može očekivati intenzivniji razvoj rđe na pšenici.

U sprovđenju zaštite pšenice od bolesti treba sačekati i zajedno suzbijati i korove od kojih značajan korov prilepača niče kasnije.

Odrastao imago žitne pijavice je takođe prisutan i sačekati polaganje jaja i piljenje gusenica  

koje se očekuje u narednom periodu.

PREPORUKA FUNGICIDA U ZAŠTITI JEČMA I PŠENICE OD BOLESTI

Elatus plus u dozi 0,75 kg po ha

Elatus era u dozi 0,5 l po ha

Delaro 325 SC u dozi 0,7 l po ha

Delaro forte u dozi 0,75 l po ha

Falkon forte u dozi 0,7 l po ha

Ascra xpro  u dozi 0,9 l po ha

Zantara u dozi 1 l po ha

Amistar extra 0,75 l po ha

Sphere u dozi 0,5 l po ha

Priaxor EC u dozi 0,75 l po ha

Radi boljeg oporavka biljaka od stresnog stanja  fungicidima dodati preparate sa aminokiselinama (Isabion ili mnogi drugi…) naročito ukoliko su uključeni herbicidi za suzbijanje korova u strnim žitima.

Оставите одговор