You are currently viewing USPEŠNIJE I SIGURNIJE ČUVANJE KUKURUZA

USLOVI ZA USPEŠNIJE I SIGURNIJE ČUVANJE KUKURUZA U SKLADIŠTU

-SPREČITI NASTAJANJE GLJIVA I MIKOTOKSINA-

cuvanje

VREME BERBE KUKURUZA

Početak žetve – kombajniranje kukuruza u mnogome zavisi od vremenskih uslova tokom jeseni.

U nepovoljnim uslovima za berbu kukuruza ukoliko dugo ostaje na njivi može doći do infekcije zrna gljivama u polju koje samo nastavljaju razvoj u uslovima čuvanja. U sušnim uslovima ukoliko ostavljamo usev na njivi u očekivanju smanjenja vlage dolazi do pucanja zrna i otvaraju se vrata za infekciju patogenim gljivama. Zato je veoma važan momenta branja i proizvođači znaju da žetvu kukuruza treba otpočeti kada je vlaga u zrnu kukuruza oko 24%.

Hibridi kraće vegetacije ranije sazrevaju, a ranija berba izbegava jesenje kišne periode kada su povoljni uslovi za infekciju i mogućnost ostvarenja infekcije velika. Kod ranijih rokova setve takođe se umanjuje intenzitet infekcije gljivama u polju.

Voditi računa o podešavnju kombajna i berača prilikom žetve da se lom zrna svede na najmanju moguću meru jer  oštećenje zrna igra važnu ulogu u procesu uskladištenja na procenat pojave skladišnih gljiva.

ČUVANJE I SUŠENJE KUKURUZA

Ukoliko kukuruz ide na sušenje u silose on ne sme duže ostati u prikolici  i sušenje zrna do 14% vlage treba obaviti u roku od 24-48 časova posle berbe. Cilj je da se vlaga u zrnu što brže smanji. Važno je da se nakon sušenja zrno ohladi jer ukoliko se unese odmah nakon sušenja u hladna skladišta zbog kondenzacije stvaraju se povoljni mikroklimatski uslovi za razvoj mikroorganizama.

Mali proizvođači uglavnom veštački ne suše kukuruz i obično ga čuvaju i prirodno suše u klipu u čardacima, tavanu  i drugim prilagođenim prostorijama. Vlaga zrna pri skladištenju na ovaj način ne sme biti veća od 24%.

PRIPREMA SKLADIŠTA ZA ČUVANJE KUKURUZA

Predviđena skladišta temeljno očistiti i izneti prošlogodišnje zalihe i odložiti posebno. Istretirati insekticidima prazna skladišta, čardake u smislu dezinfekcije prostora. Za tretiranje praznih skladišta mogu se primeniti hemijske mere zaštite primenom sledećih  insekticida:

ACTELIC EC 50

Za tretiranje:

a) praznih skladišta u količini 0,75-1,5 ml/m2, uz dodatak 25-150 ml vode na 1 m2.
b) praznih vreća
, u količini 0,5 ml/m2, uz dodatak 50 ml vode na 1 m2.
c) zrna pšenice i kukuruza u silosima i podnim skladištima u količini od 8 ml/t, uz dodatak 0,5-1 l vode, uz uslov da sloj pšenice i kukuruza u podnim skladištima nije deblji od 0,5-1

ACTELIC EC 50 je insekticid i akaricid, kontaktnog, inhalacionog i digestivnog delovanja koji se koristi u skladištima, za suzbijanje žižaka (Sytophilus spp.), malih brašnara (Tribolium spp), surinamskog brašnara (Oryzaephilus surinamensis), trogoderme (Trogoderma grana­rium), plamenca (Ephestia kuhniella, Plodia interpunctella) i žitnog moljca (Sitotroga cerealella)

ETIOL tečni se koristi i za tretiranje praznih skladišta:

za suzbijanje vrsta Coleoptera i Lepidoptera u koncentraciji 0,2%- 0,3% (20-30 ml u 10 l vode, uz utrošak 7-8 l pripremljene emulzije na 100 m2 prostora), tretiranjem jednom u toku godine.

 DIFOS E-50 se primenjuje u količini 10-20 ml u 0,5 -1 l vode. Ova količina vode se koristi za 100 m³ prostora.   

NAPOMENA

Nakon tretiranja skladišni prostor treba dobro zatvoriti, radna karenca za insekticide je od 24-48 sati, tek nakon tog vremena treba dobro provetriti magacin i uci u njega.

Prilikom primene navedenih insekticida poštovati preporuke proizvođača.

Uraditi popravke ukoliko je potrebno (čardaci, koševi…)

Najpre unositi kukuruz sa manje vlage (do 20%), zatim vlažniji (do 25% vlage) dok kukuruz sa vlagom iznad 28% pre skladištenja odložiti na neko promajno mesto u tanjem sloju I sačekati da se vlaga smanji.

Kukuruz sa većom vlagom, naročito preko 28%, pre skladištenja treba odložiti na neko suvo i promajno mesto, u tanjem sloju, dok vlaga ne dostigne 25%.

U toku unosa kukuruza u čardak proizvođači znaju da treba kontrolisati na prisustvo zaraženih i mehanički oštećenih klipova koje treba odbaciti.

Zaražen klip u zavisnosti od prisutne patogene gljive može imati zelenu,crvenu, crnu boju koja dolazi usled prisustva sporonosnih organa prisutne gljive. Ovakvi klipovi se mogu pojaviti i tokom čuvanja.

Skladišta treba da imaju mogućnost dobrog provetravanja

Ne skladištiti ZRNO kukuruza na betonu da ne bi došlo do pojave kondenzacije i razvoja gljiva

Zrno kukuruza koje se skladišti održavati bez prisustva insekata.

Tokom skladištenja redovno provetravati, kontrolisati zdravstveno stanje kukuruza i u zrnastom stanju i u klipu. Proveravati prisustvo skladišnih štetočina svake 2-3 nedelje i češće ukoliko su temperature u  porastu.

Onemogućiti oštećivanje uskladištenog kukuruza od golubova koji često u čardacima oštećuju klipove kukuruza kroz letve ili žičanu ogradu čardaka.

Temperatura i relativna vlažnost vazduha u skladištima utiču i na sastav i razvoj mikoflore zrna.

Na temperaturi od 5 do 10 stepeni C, skladišne gljive se razvijaju veoma sporo, dok je na povišenoj temperaturi (preko 20 stepeni C) porast veoma brzo.

Za ishranu životinja koristiti zdravo zrno kukuruza , dobro prosušeno pre skladištenja.

VIŠE O PRIPREMi SKLADIŠTA ZA SMEŠTAJ POLJOPRIVREDNIH PROIZVODA U TEKSTU OD 26.11.2019.

 

Оставите одговор