You are currently viewing Suzbijanje glodara u ataru – PAŽLJIVO I ODGOVORNO

Suzbijanje glodara u ataru – PAŽLJIVO I ODGOVORNO

SUZBIJANJE GLODARA U ATARU

 

STENICA NA JEČMU OVIH DANA – Suzbijanje glodara

STENICA NA JEČMU OVIH DANA

AKTIVNA RUPA GLODARA

AKTIVNA RUPA GLODARA - suzbijanje glodara

SVEŽA OŠTEĆENJA OD GLODARA – suzbijanje glodara

SVEŽA OŠTEĆENJA OD GLODARA

SVEŽA OŠTEĆENJA OD GLODARA

OŠTEĆENJA PŠENICE OD ŽIČARA – suzbijanje glodara

Vremenski uslovi pogoduju štetočinama u polju tako da se sada mogu videti oštećenja. Pogotovo od glodara, žitnog bauljara, žičara, prisustvo vaši, cikada…

Glodari su grupa opasnih štetočina sa aspekta oštećivanja useva i sa aspekta suzbijanja.

Sada su ugrožena ozima strna žita, lucerišta, voćnjaci, uljana repica itd. Pregledom useva zapaža se različita brojnost. A povećana je na površinama sa ozimim žitaricama gde je predusev soja. Takođe gde je pre setve bila redukovana obrada, na lucerištima, neobrađenim površinama itd.

Useve oštećuju pregrizanjem mladog lišća biljaka oko svojih jazbina stvarajući lako uočljive oaze u polju. Karakteriše ih brzo prenamnožavanje i ukoliko se na vreme ne redukuju suzbijanjem, njihova brojnost često preraste u kalamitetnu pojavu (visoku brojnost). Tada je teško zaštititi useve i sprećiti štete.

OBAVEZNO PREKONTROLISATI USEVE NA PRISUSTVO ŠTETOČINA!!!

Posebnu pažnju obratiti na parcele sa usevima koje se nalaze u blizini nepoljoprivrednih površina – livada, pašnjaka, kanala, puteva kao i na do sada neobrađene površine itd.

Suzbijanje vršiti ukoliko se ustanovi prisustvo 3-5 aktivnih rupa po aru.

MAMCI ZA SUZBIJANJE:

1.MAMCI NA BAZI CINK FOSFIDA – 5 gr po aktivnoj rupi.

2.MAMCI NA BAZI BROMADIOLONA – 10-20 gr po aktivnoj rupi. Sobzirom na njihov mehanizam delovanja koji su antikoagulanti ovi mamci imaju vremenski odloženo dejstvo i suzbijanje je potrebno ponoviti za 7 dana.

Na poljima pod lucerkom, gde je brojnost glodara znatno veća, suzbijanju treba da prethodi drljanje. Nakon te mere lakše će se uočiti aktivne rupe ovih štetočina.

PRAVILNA PRIMENA MAMAKA ZA SUZBIJANJE GLODARA

Podrazumeva da pri postavljanju mamaka on mora biti stavljen u rupu koju obavezno zatrpati i „nagaziti“.

Pri postavljanju mamaka važno je voditi računa da se mamci ne rasipaju. Takođe da ne ostaju po površini da bi se sprečilo trovanje divljači, ptica itd.

S obzirom da se radi o otrovnim materijama izvođači suzbijanja obavezno treba da koriste lična zaštitna sredstva (rukavice, masku). Primenu sredstva za zaštitu bilja mogu vršiti samo lica koja poseduju rešenje o primeni naročito opasnih sredstava za zaštitu bilja.

Za bezbednu primenu mamaka mogu se koristiti kašike za doziranu količinu sa dugačkom drškom.

OBAVEZNO

Mamci se stavljaju u aktivne rupe koje se moraju zatrpati radi zaštite divljači od trovanja. Zbog otrovnosti voditi računa o merama zaštite ljudi. Koristiti zaštitnu opremu – rukavice, maske itd.

Оставите одговор