You are currently viewing SUZBIJANJE KOROVA U KUKURUZU NAKON NICANJA KUKURUZA I KOROVA – Post primena

SUZBIJANJE KOROVA U KUKURUZU NAKON NICANJA KUKURUZA I KOROVA – Post primena

SUZBIJANJE KOROVA U KUKURUZU NAKON NICANJA KUKURUZA I KOROVA - Post primena

OBAZRIVO SA PRIMENOM HERBICIDA NAKON NICANJA KUKURUZA!!!

1.Herbicidi sa hormonskim delovanjem zahtevaju posebnu pažnju pri primeni jer svaka pogreška u primeni (nepoštovanje porasta kukuruza) dovodi do posledica što se može manifestovati lomljenjem biljaka pri vetru, uvijanjem listova u “trube”…

2. Prilikom primene herbicida čije vreme primene je vezano za broj listova kukuruza važno je napomenuti da treba brojati sve listove uključujući I one donje prve listove na biljci.

3.Sobzrom da tokom maja obično imamo jedan hladan period sa niskim temperaturama treba biti obazriv pri primeni herbicida, jer kukuruz prolazi fenofaze razvoja iako broj listova ne pokazuje da je ušao u kritičnu fazu za primenu nekih herbicida. To se naročito ispoljava kod ranijih hibrida.

4.Bezbednu primenu sulfonilurea pre svega u suzbijanju divljeg sirka ostvarićemo poštovanjem doza primene i faze kukuruza u primeni. Bolju efikasnost (za 20-30%veću) i selektivnost postižemo primenom ovih herbicida u popodnevnim satima kada se temperatura smanjuje, kada imamo bolje usvajanje herbicida od strane korova kao i manje usvajanje od strane kukuruza.

5.Split aplikacija ovih herbicida je zanemarena, a ona dobija na značaju naročito poslednjih godina kada  imamo razvučeno nicanje divljeg sirka.

6.Važno je napomenuti da herbicidi za suzbijanje divljeg sirka koji se primenuju uz dodatak okvašivača mogu biti fitotoksični ukoliko se primenuju nakon 7-og lista kukuruza.

7.Prilikom primene herbicida za suzbijanje divljeg sirka moramo znati nekoliko činjenica , a to su da je optimum primene, faza kukuruza 5-6 listova zbog okvašivača i pretpostavke da tada imamo najveću populaciju divljeg sirka, da kukuruz niče na temperaturi zemljišta od 10-12 stepeni, da sirak iz semena niče na temperaturi od 16 stepeni, a sirak iz rizoma na temperaturi zemljišta od 20 stepeni I prema tome treba planirati suzbijanje divljeg sirka.

Simptomi fitotoksičnosti 2,4-D na biljkama kukuruza, kao posledica zakasnele primene herbicida, predoziranja i nepovoljnih vremenskih uslova.

Simptomi fitotoksičnosti dikambe – zbog hladnoće tokom maja kukuruz je bio depresiran u porastu iako je imao tolerantan broj listova za primenu dikambe (3-5 listova), fenofaze kukuruza su prošle pre svega kod ranijih hibrida kukuruza i ranijih rokova setve. (2016 godina područje Sombor) tako da su se simptomi fitotoksije manifestovali na kukuruzu u vidu „truba“ koje su se kasnije delimično „odmotale“ ali štete su bile značajne.

HERBICIDI KOJI SE PRIMENJUJU NAKON NICANJA KOROVA I KUKURUZA

ZA SUZBIJANJE ŠIROKOLISNIH I USKOLISNIH KOROVA

NA NJIVAMA GDE NEMA DIVLJEG SIRKA

Callisto (mezotrion) 0,25-0,3 l,kg/ha-može se primenjivati posle setve pre nicanja ali njegova primena zbog izrazite selektivnosti za kukuruz  (može se primenjivati do 7-9 listova kukuruza) I više se primenjuje u post primeni  ali na ambroziju deluje kada ima 1-2 lista, znači kada je mala u porastu. U kombinaciji sa terbutilazinom dobija se mnogo veća efikasnost I na veću ambroziju. Na tržištu imamo gotov preparat sa ove 2 aktivne materije (mezotrion + terbutilazin)  I primenjuje se od faze 2-7 listova kukuruza. Mezotrion odlično deluje I na jednogodišnje uskolisne korove.

• Laudis (Tembotrion  + izoksadifen – etil  (protektant). Post primena – primena nije vezana za fenofazu porasta kukuruzaVeoma širok spektar suzbijanja korova i ukoliko su korovi  prerasli (10-20 sm)

• Doza  1,5-2 l poha

• Preporučuje se kombinacija sa Equip za suzbijanje i divljeg sirka.

Lumax PRE EM I RANI POST (korovi do 2 lista – naročito uskolisni)

Doza 3,5-4 l po ha Pre em

3-3,5 l po ha Rani post

Adengo ( Izoksaflutol + tienkarbazon – metil + protektant) koji se može primenjivati posle setve pre nicanja useva I korova i nakon nicanja do trećeg lista kukuruza u dozi 0,4-0,45 l po ha.

Deluje na sve uskolisne korove iz semena kao i na  većinu širokolisnih izuzev na palamidu i poponac na koje ima slabije delovanje.

Merlin flex 0,4 l po ha (Izoksaflutol + protektant), koji se može primenjivati posle setve pre nicanja useva i korova i nakon nicanja do trećeg lista kukuruza .

Deluje na sve uskolisne korove iz semena (salabije od Adengo) kao i na  većinu širokolisnih izuzev na palamidu i poponac.

Karakteristike ova dva  herbicida

1.su da usled sadržaja protektanta njihovom primenom postiže se odlična selektivnost u odnosu na kukuruz

2. zapažena je aktivacija herbicida u sušnim uslovima kada padavine dođu I nakon mesec dana od primene.

Rani post znači kukuruz najviše do trečeg lista, a jednogodišnji uskolisni korovi ne smeju biti veći  veći  od 1 – 2 lista.

Kada u kukuruzu imamo kombinaciju korova divlji sirak iz rizoma i širokolisne korove svakako treba se opredeliti za kombinaciju herbicida i za širokolisne korove  kojih na tržištu ima veoma mnogo a izbor mora biti vezan za prisutne korove vezan za svaku pojedinačnu njivu.

Nakon nicanja širokolisnih korova za rizomske korove poponac, palamida, gorčika, maslačak.. efikasni su herbicidi na bazi DIKAMBA. Mogu se primenjivati do petog lista kukuruza,a u smanjenoj dozi 0,5 preparata po ha može i do šestog lista kukuruza. (moje iskustvo), takođe primena herbicida sa aktivnom materijom topramezon koji se primnjuje od 1-8 lista kukuruza i ima veoma širok spektar delovanja na širokolisne korove u kukruzu ambrozija, palamida, čičak, tatula, lipica, štir, kereće grožđe, pepeljuga  a deluje i na sirak iz semena i na veliki muhar.

Gotove kombinacije za suzbijanje širokolisnih korova u kukuruzu (Cambio) Dikamba + Bentazon, Dikamba + Tritosulfuron (Callam).

Za suzbijanje krupnosemenih korova u kukuruzu (čičak, ambrozija, tatula, Polygonacae) odličan je herbicid sa a.m.prosulfuron koji se može primenjivati do faze kukuruza 6 listova. Primenjivati uz dodatak okvašivača u dozi 20 gr po ha.

Herbicide koji su selektivniji za kukuruz I bezbedniji za usev u kasnijim rokovima primene su na bazi  Mezotriona, Tembotriona, Topramezon, Sulkotriona.

HERBICIDI NA BAZI 2,4 D

Herbicidi koji imaju mesto u suzbijanju korova u kukurzu ali se mora voditi računa da kukuruz ne preraste fazu razvoja 3-5 listova kukuruz, takođe primenjivati ih po mirnom i tihom vremenu kao i preparate na bazi dikamba jer naročito fitotoksije mogu nastati (fitotoksičnost na soji, suncokretu koji je nikao…) usled zanošenja i nedovoljno oprane prskalice.

Njihova efikasnost je poznata na širokolisne korove.

 

ZABLUDE PROIZVOĐAČA USLED VELIKOG BROJA NAZIVA HERBICIDA NA TRŽIŠTU

-Primena herbicida različitih naziva ne znači primenu herbicida različitih mehanizma delovanja

-Primena preparata sa različitim aktivnim materijama ne znači uvek i primenu preparata sa različitim mehanizmom delovanja i ne smanjuje rizik od rezistentnosti

Bromoterb 500 SC(terbutilazin+bromoksinil)doza primene 2,5 -3 l po ha

Suzbija jednogodišnje širokolisne i uskolisne korove preko zemljišta i nakon nicanja kukurza i korova. Može se primenjivati do  tri lista kukuruza.

Spektar delovanja

Ambrosia artemisifolia (ambrozija)

Datura stramonium (tatula)

Abutilon theophrasti (lipica)

Chenopodium vrste (pepeljuga)

Amaranthusr. (štir)

Mustang, Maton  Do 4 lista kukuruza

Doza 0,6l/ha

Iako neki herbicidi za suzbijanje širokolisnih korova i divljeg sirka poseduju selektivnost i mogu se primenjivati u kasnijim fazama porasta kukurza (7,8,list) korov se mora suzbijati ranije da bi se zaštitio potencijalni prinos (suzbijati pre nastanka ekonomskih šteta).

VAŽNO!!!!

Sve herbicide primenjivati u fazi gajene biljke koja je navedena u uputstvu!!!

VAŽNO!!!

PRIMENA HERBICIDA U SUZBIJANJU DIVLJEG SIRKA

SPLIT APLIKACIJA-PRIMENA HERBICIDA U DVE PODELJENE DOZE

Dvokratnom  primenom herbicida za suzbijanje divljeg sirka

ostvaruju  se bolji rezultati u suzbijanju ovog korova  iz rizoma ,

što bi trebalo da bude prihvatljiva preporuka u situacijama kada primeni ovih herbicida prethodi hladniji period, neujednačeno

nicanje korova što se ponavlja poslednjih godina u proleće.

1.Primena herbicida za suzbijanje divljeg sirka u POPODNEVNIM SATIMA ostvaruje se za  20-30% bolja efikasnosti i bolja selektivnost.

2.Poštovati doze primene herbicida i faze kukuruza do kojih se mogu primenjivati herbicidi.

Pored herbicida sa aktivnom materijom nikosulfurona,rimsulfurona i foramsulfuron na tržištu imamo i novije herbicide pozicionirane za suzbijanje divljeg sirka Viktus duo i Cordus u kojima su 2 aktivne materije nikosulfuron i rimsulfuron u različitom odnosu sadržaja. Oba se mogu primenjivati do osmog lista kukurza

Iako neki herbicidi za suzbijanje širokolisnih korova i divljeg sirka poseduju selektivnost i mogu se primenjivati u kasnijim fazama porasta kukurza (7,8,list) korov se mora suzbijati ranije da bi se zaštitio potencijalni prinos (suzbijati pre nastanka ekonomskih šteta).

Pri suzbijanju divljeg sirka u kombinaciji herbicida pozicioniranih za suzbijanje divljeg sirka sa herbicidima za suzbijanje širokolisnih korova zapaženo je da herbicidi koji izazivaju „bličing“ belilo na listovima divljeg sirka, smanjuje se usvajanje herbicida za suzbijanje divljeg sirka, a time  i efikasnost i stoga je naša preporuka da se ti herbicidi primenjuju odvojeno.

Оставите одговор