KUPUS – AKTUELNE ŠTETOČINE!!!
Kupus tokom cele godine u svim ciklusima proizvodnje biva izložen napadu mnogih štetočina.Sada na ranom kupusu prisutne su dve štetočine:
1.KUPUSNA BELA MUŠICA (Kupusni štitasti moljac) (Aleyrodes beassicae)
Na kupusu se sada nalaze jaja i beli leptirići štetočine!
2.KUPUSNI MOLJAC (Plutella xylostella/maculipennis)
Na kupusu se sada nalaze se larve štetočine!
Larva kupusnog moljca
Larve i leptiri kupusovog štitastog moljca
KUPUS – AKTUELNE ŠTETOČINE!!!
KUPUSNA BELA MUŠICA (Kupusni štitasti moljac, Kupusna leptirasta vaš) (Aleyrodes beassicae, Aleyrodes proletella )
Ozbiljna štetočina kupusnjača čiji beli leptirići se počnu zapažati tokom maja meseca. Obično se javlja u uslovima visokih temperatura i imago izleće iz staklenika,plastenika i naseljava povrtarske useve u proizvodnji na otvorenom.
Krila i telo belih leptirića ove štetočine presvučeni su voštanim prahom bele boje. Larve i odrasle jedinke najčešće nalazimo na naličju lista.
Štete čini sisanjem biljnih sokova na listui što direktno utiče na prinos.Štetočina luči mednu rosu što umanjuje tržišnu vrednost. Dodatno medna rosa otežava i suzbijanje. Dobar je letač, ima mnogo generacija i suzbijanje početi čim se pojave prvi primerci ove štetočine.
SUZBIJANJE
Prilikom suzbijanja koristiti insekticide različitih mehanizama delovanja.Važno je dobro okupati biljke da primenjeni insekticid dospe i na naličje lista gde se štetočina nalazi.
1.U prvu grupu spadaju insekticidi iz grupe piretropida koje treba koristiti pri pojavi odraslih insekata Decis 2,5 EC0,05%, Karate zeon 0,2l /ha…
2.Insekticid na bazi Spirotetramat – Štetočine koje se hrane sisanjem biljnih sokova unose u svoj organizam aktivnu materiju čime mnogi procesi u razvoju insekata bivaju poremećeni i prekinuti (presvlačenje, poleganje jaja, stvaranje kolonija…) što za posledicu ima uginuće štetnih organizama.
3.Insektcidi sa aktivnom materijoma Acetamipirida.
KUPUSNI MOLJAC (Plutella xylostella/maculipennis)
Štetočina je svih kupusnjača ali najviše preferira kupus i karfiol. Može imati 3-4 i više generacija koje se preklapaju tako da na napadnutim biljkama tokom vegetacije najčešće nalazimo sve razvojne stadijume.
U početku larve štetu čine izgrizanjem parenhima između lisnih žila , a kasnije na listovima nastaju rupe.Oštećenja mogu biti takvog intenziteta da na listovima ostaju samo glavni nervi. Larve kupusnog moljca najveće štete nanose kada se ubušuju u formirane glavice kupusnjača, onečiste izmetom i umanjuju tržišnu vrednost gotovih proizvoda.
Larve kupusnog moljca često se mešaju sa gusenicama sovica, a razlikuju se u tome što se gusenice sovica zadržavaju ispod listova na dnu glavica, aktivne su noću i imaju krupniji izmet.
Za suzbijanje se preporučuji insekticidi iz grupe piretroida i insekticidi sa aktivnom materijom Acetamipirid.
VAŽNO
Pri primeni insekticida u kupusnjačama uvek koristiti veću količinu vode i obavezno dodati okvašivač, lepak za bolje i efikasnije prijanjanje insekticida za biljke, jer je poznato da kupusnjače imaju pepeljastu navlaku na listovima naročito kada su biljke starije.
UVEK VODITI RAČUNA O KARENCI PRIMENJENIH INSEKTICIDA!!!