KROMPIROV MOLJAC (Phthorimaea operculella) – AKTUELNA ŠTETOČINA U PROIZVODNJI KROMPIRA
Gusenica – krompirov moljac
Oštećenja od krompirovog moljca
Imago krompirovog moljca
Krompirov moljac
Štetočina pričinjava štete u polju i skladištu. Životni ciklus moljca, pri optimalnim uslovima, traje 30 dana tako da u jednoj godini može da ima i do 12 generacija. Ženka polaže jaja na stabljike i list krompira, a kroz pukotine u zemlji i na krtole gde se posle nekoliko dana ispile larve – gusenice koje se ubušuju u list, stabljiku i krtolu u kojima pravi hodnike i takve krtole gube tržišnu vrednost. Ukoliko je prisutan moljac posle vađenja krompira i sa krtolama se unese u skladište štetočina je aktivna u skladištu sve do potrošnje krompira. Naročito je ugrožen krompir duže vegetacije i ukoliko se nakon vađenja ostavi na njivi.
Prema podacima PIS-a na feromonskim klopkama postavljenim u krompiru love se imaga krompirovog moljca, pa stoga proizvođači treba da poštuju mere koje će umanjiti mogućnost oštećivanja krtola od ove štetočine kako na polju tako i prilikom čuvanja krompira u smeštajnim prostorima.
MERE ZA SMANJENJE ŠTETA OD KROMPIROVOG MOLJCA
1.NA POVRŠINAMA GDE JE CIMA SUVA VADITI KROMPIR I ODMAH TRANSPORTOVATI NA ČUVANJE – NE DOZVOLITI DA KRTOLE ZANOĆE NA NJIVI.
2.NA POVRŠINAMA GDE JE CIMA JOŠ PRISUTNA održavati vlažnost zemljišta do samog vađenja krompira, da bi se sprečilo nastajanje pukotina na zemljištu koje će nastati ukoliko nakon prethodnih padavina nastupi sušni period i visoke temperature. Kroz nastale pukotine ženka krompirovog moljca dolazi do krtola i polaže jaja na njima
3.Sa povećanjem brojnosti ulovljenih imaga krompirovog moljca na površinama gde su kasne sorte i krompir će se vaditi tokom i krajem avgusta, septembra meseca, štetočina se u polju može suzbijati primenom piretroida sa kraćom karencom: Decis (7 dana karenca za krompir), Karate zeon (karnca za krompir 7 dana), Grom (7 dana karenca za krompir), Proteus (karenca 14 dana)… insekticidi na bazi hlorantraniliprol
Pratiti brojnost lovljenja imaga na feromonskim klopkama na portalu PIS-a.
Primena insekticida je opravdana pri jačoj pojavi ove štetočine u polju i to u drugom delu vegetacije kada nastaju najveće štete.
4.SKLADIŠTA ZA KROMPIR PRIPREMITI ZA ČUVANJE
Izvršiti kvalitetnu dezinfekciju praznih skladišta sa insekticidima sa gasnom fazom (insekticidi sa a.m. malationa, pirimifos – metila, cipermetrina, deltametrina…) Unošenje robe u tretirana prazna skladišta je dva dana posle tretmana.
Na svim otvorima u skladištu (vrata, prozori, ventilacioni otvori) postaviti guste mreže kako bi se sprečio ulazak leptira. Bilo bi dobro da se krompir čuva na temperaturi ispod 10 stepeni kada
Prestaje razvoj štetočine.
Kod manjih količina uskladištenog krompira (u gajbama, vrećama ili u gomilama) može biti korisno mešanje krtola sa talkom, osušenim pepelom, peskom, slamom…