GLODARA U ATARU NE MIRUJU!!!
Aktivna rupa glodara
Oštećenja od glodara na lucerki
Nikako ostavljati mamke van rupe!!!
GLODARA U ATARU NE MIRUJU!!!
Vremenski uslovi tokom cele jeseni su bili veoma povoljni za prenamnožavanje poljskih glodara, tako da je njihova brojnost u ataru i drugim staništima veoma visoka.
Poljski glodari su grupa značajnih štetočina sa aspekta štete koje prave ali i sa aspekta suzbijanja s obzirom na činjenicu da su prisutni i aktivni i tokom zime, a veoma brzo se množe i može doći do njihove kalamitetne pojave.
Prisutni su na uljanoj repici, lucerištima, posejanom ječmu, voćnjacima kao i jesenjim kulturama koje su još na njivi (šećerna repa, kukuruz…). Njihove migracije i naseljavanje ukoliko se ne suzbijaju mogu se očekivati na ozimim strnim žitima ječmu i pšenici čija je setva u toku. Može se očekivati veća brojnost na posejanim strnim žitima na površinama gde je predusev soja, redukovana obrada…ili su u blizini nepoljoprivrednih površina( livada, pašnjaka, kanala i puteva).
Suzbijanju prethodi snimanje brojnosti glodara, a suzbijanje je neophodno ukoliko se ustanovi prisustvo 10-50 aktivnih rupa po ha poljskog miša, 10-500 aktivnih rupa poljske voluharice.
Na poljima pod lucerkom gde je brojnost glodara visoka suzbijanju treba da prethodi drljanje i nakon te mere lakše će se uočiti aktivne rupe ovih štetočina.
Rodenticidi koji se preporučuju za suzbijanje su mamci na bazi cink fosfida (Cinkosan…) u dozi 5-10 grama po aktivnoj rupi.
OBAVEZNA PRAVILNA PRIMENA MAMAKA ZA SUZBIJANJE GLODARA:
1.Mamci se stavljaju u aktivne rupe koje se moraju zatrpati, nagaziti radi zaštite divljači, ptica od trovanja!
2.Mamke ne rasipati i ne ostavljati na površini!
3.Zbog otrovnosti voditi računa o merama zaštite ljudi koji obavezno da koriste zaštitnu opremu – rukavice, maske..!
4.Za bezbednu primenu mamaka mogu se koristiti kašike za doziranu količinu mamaka sa dugačkom drškom