OPASNE ŠTETOČINE ULJANE REPICE – PIPE
OPREZ!!!
Nekoliko pipa je značajno za uljanu repicu, a neke od njih se javljaju u jesen, a neke u rano proleće, čije se larve razvijaju u lisnim drškama, stabaocetu i listovima, a kao posledica njihovog prisustva imamo ometanje porasta biljaka, deformacije i kasnije prilikom žetve, a i ranije lomljenje, poleganje biljaka što direktno utiče na prinos uljane repice.
U rano proleće štete uljanoj repici nanose:
Mala repičina pipa (Ceutorhynchus pallidactylus)
Velika repičina pipa (C. napi)
Pregledom uljane repice sada, nađene su mala i velika repičina pipa pa se proizvođačima preporučuje pregled i praćenje prisustva ovih štetočina na usevima uljane repice. Očekuje se veća brojnost ovih pipa na površinama ranijih rokova setve i koje se graniče sa njivama pršlogidišne uljane repice. Iako se ranijih godina preporučivalo suzbijanje ovih štetočina zajedno sa repičinim sjajnikom jasno je da se pipe moraju suzbijati ranije, pre polaganja jaja ovih štetočina u biljne delove uljane repice. Znači suzbijanje je usmereno na odrasle pipe i to ukoliko se registruje 1 pipa na 5 biljaka. Na taj način bi se sprečilo polaganje jaja i piljenje larvi (mali beli „crvići”) u unutrašnjosti biljnih delova uljane repice. Glavne štete prave larve ovih štetočina koje se hrane unutrašnjim sadržejem stabla, buše hodnike stabljika puca i otvaraju se vrata za ulazak patogena u biljku…
Za suzbijanje odraslih jedinki pipa preporučuju se insekticidi na bazi hlorpirifosa (Pyrinex super, Nurel D, Despot, Savanur… ) i preparati iz grupe piretroida Decis expert, Karate, Fastac, Grom, Talstar, Fobos, Bifenicus…
Zaštita se sprovodi u popodnevnim satima, u vreme najviših temperatura koje će izmamiti pipe za uspešnije suzbijanje.
Mala i velika repičina pipa
Obe imaju jednu generaciju godišnje. Razlikuju se po veličini koja se kreće od 2,5mm do 4mm. Sive su boje i prezimljavaju u zemljištu ili ispod lišća. Odrasle pipe se mogu naći već tokom februara i početkom marta kada je temperatura iznad 10 stepeni. Mala pipa je brojnija i obično polažu jaja u lisnim drškama ali larve velike pipe prave veće štete iz razloga što jaja bivaju položena uglavnom u stablo uljane repice. Nakon ovipozicije koja počinje 10-20 dana nakon izlaska odraslih pipa sa mesta prezimljavanja, larve se mogu naći nakon 5-8 dana od polaganja jaja. Razvoj larvi traje 30-40 dana nakon čega se spuštaju na zemljište gde odrasli insekti velike pipe prezimljavaju, a male pipe se javljaju krajem juna i nakon ishrane takođe odlaze na prezimljavanje.