You are currently viewing DRUGE ŠTETOČINE KUPUSNJAČA I SUZBIJANJE

DRUGE ŠTETOČINE KUPUSNJAČA I SUZBIJANJE

DRUGE ŠTETOČINE KUPUSNJAČA I SUZBIJANJE

KUPUSNA MUVA (Phorbia brassicae) – Opasna štetočina u proizvodnji kupusnjača.

Svake godine proizvođači imaju problem sa ovom štetočinom, koja nekih godina može u potpunosti da uništi rasađeni usev kupusnjača. Osnovna mera borbe je poštovanje plodoreda kao i nepesticidna mera – pokrivanje rasađenog kupusa agrotexstilom ili insekticidnim mrežama u vreme leta imaga ove štetočine. Ukoliko se primeti prisustvo štetočine ili već prisutna oštećenja, intinzivnim navodnjavanjem i povećanom ishranom biljaka štete se mogu ublažiti.

KUPUSNI BUVAČI (Phyllotreta nemorum, Ph. atra, Ph. nigripes, Ph. undulata)

Vremenski uslovi su veoma povoljni za ovu grupu štetočina. Najveće štete prave na mladim biljkama. Štete prave odrasli insekti izgrizajući sitne rupice na lišću. Napadaju sve vrste kupusnjača. Buvači imaju jednu do dve generacije godišnje. Suzbijanje raditi kada je oštećeno više od 10 % lisne površine. Veoma kativni I teško je jednim suzbijanjem kontrolisati veliku brojnost ovih štetočina koje su veoma ktivne. Za suzbijanje se preporučuju insekticidi iz grupe piretroida koji su veoma nestabilni na visokim temperaturama pa suzbijanje raditi u večernjim satima.(Decis, Karate Zeon, Fastac…)

KUPUSNI MOLJAC (Plutella xylostella/ maculipennis)

Štetočina je svih kupusnjača ali najviše preferira kupus i karfiol. Može imati 3-4 generacije .Generacije se uglavnom preklapaju tako da na napadnutim biljkama tokom vegetacije najčešće nalazimo sve razvojne stadijume. Polaže jaja pojedinačno ili 2-4 u grupi na naličju lišća duž glavnog nerva.

U početku gusenice štetu čine izgrizanjem parenhima između lisnih žila pa nastaju simptomi „prozorčića“, a kod kasnijih faza na listovima nastaju rupe. Najveće štete su kod već formiranih glavica kupusa i karfiola jer se ubušuju u glavice i onečiste ih izmetom.

Gusenice kupusnog moljca često se mešaju sa gusenicama sovica, ali gusenice sovica se zadržavaju ispod listova na dnu glavica, aktivne su noću i za razliku od gusenica moljca imaju krupniji izmet.

Suzbijanje ove štetočine raditi insekticidom Coragen (a.m. Hlorantraniliprol) na početku pojave za vreme polaganja jaja a pre piljenja gusenica, a sa pojavom gusenice uključiti i piretroide Decis, Karate zeon, Fastac, Bifenicus, Talstar… Dobro je kombinovati insekticide različitog mehanizma delovanja da bi se suzbijanjem obuhvatila i jaja i gusenice.

LISNE SOVICE (Kupusna sovica – Mamestra brassicae, sovica gama – Autographa gamma)

Leptiri lisnih sovica su smeđe boje, gusenice su u početnim razvojnim stadijumima zelene boje, a kasnije posmeđe. Narastu do 45 mm. Osim kupusnjača, napadaju i druge vrste povrća.

Kupusna sovica prezimljava kao kokon u zemljištu, a sovica gama može prezimiti u raznim razvojnim stadijumima. Ženke odlažu jaja na kupusnjače ili drugo povrće. Razvoju jaja pogoduje visoka vlažnost unutar useva. Druga generacija gusenica ovih štetočina najveće štete na kupusnjačama čine tokom avgusta I septembra. Suzbijanje ovih štetočina raditi insekticidom Coragen,Alverde na početku pojave, za vreme polaganja jaja a pre piljenja gusenica, a sa pojavom gusenice uključiti i piretroide.

KUPUSARI – veliki kupusar (Pieris brassicae), mali kupusar (Pieris rapae)

Leptiri kupusara su bele boje sa tamnim uglovima i pegama na prednjem paru krila. Gusenice velikog kupusara su žućkasto zelene boje s crnim pegama, veličine do 50 mm. Gusenice malog kupusara zelenkaste su boje sa žućkastom prugom i narastu do 30 mm. Budući da ženke jaja odlažu u gomilicama (30 do 40 jaja) gusenice pri jakom napadu nanose velike štete i na listovima ostaju samo žile. Imaju dve do tri generacije godišnje. Leptiri druge generacije javljaju se krajem juna i tokom jula.

Za uspešno hemijsko suzbijanje štetnih gusenica važno je redovno pregledati useve. Tretiranje je uspešnije ako se insekticidi primenjuju kada su gusenice u mlađim razvojnim stadijumima. Za suzbijanje obe vrste koristiti Coragen , Alverde, Avaunt na početku pojave, za vreme polaganja jaja, a pre piljenja gusenica, zatim insekticide iz grupe piretroida, hlorpirifosa.

TRIPS DUVANA (Thrips tabaci)

Trips duvana je izrazito polifagna vrsta, javlja se na mnogim kulturama uključujući i kupusnjače, Može biti veliki problem u sušnim godinama kada može imati veliki broj generacija i teško je izaći sa njim na kraj.

Štete čine sisanjem na listovima kupusa što dovodi do pojave kvržica nepravilnog oblika. Kvržice su u početku svetlije, a kasnije potamne. Na napadnutim delovima biljke naseljavaju se saprofitne gljive pa kupus gubi tržišnu vrednost.

Pojavu štetočine treba pratiti postavljanjem plavih ljepljivih ploča. Kao preventivnu meru zaštite potrebno je izbegavati proizvodnju kupusnjača u blizini useva luka i suzbijati korove, koji su domaćini ove štetočine. Dobri rezultati dobijaju se primenom insekticida na bazi dimetoata kao i deltametrina, Lambda – cihalotrin, Bifentrina…
KUPUSNA LISNA VAŠ (Brevicoryne brassicae)

Ova vrsta lisnih vašiju je sivozelene boje i prekrivena je voštanom prevlakom pepeljaste boje. Dominantna je na kupusu i kelju ali štete čini I na nekim drugim vrstam kupusnjča.

U početku se nalaze na licu, a kasnije i na naličju lista. Prisutnost lisnih vaši na kupusnjačama umanjuje njihovu tržišnu vrednost.

Proizvođači primenjuju veliki broj insekticida koji su namenjeni suzbijanju vaši i drugih štetočina u kupusnjačama koji su registrovani za primenu u drugim usevima : odlični rezultati se dobijaju primenom Calypso, Proteus, Confidor, Actara, Perfection…

PRILIKOM DONOŠENJA ODLUKE O SUZBIJANJU NE SME SE ZANEMARITI PRISUSTVO KORISNIH INSEKATA BUBAMARA!!!

KUPUSNE STENICE (Euridema ventrale, Euridema oleracea, Nezara viridula)

Sve tri vrste stenica čine štete sisanjem na listu, što se manifestuje u vidu beličastih tačkica, koje kod jakog napada mogu prekriti celu površinu lista. Pojava ovih štetočina je vrlo opasna na mladim biljčicama.

Razlika između ove tri vrste je u boji i veličini tela. Ove vrste odlažu jaja u gomilicama (30-200 jajašaca) na donjoj strani lista. Larve imaju obično 5 razvojna stadijuma i izgledom su slične odraslim štetočinama, ali ne lete. Vrlo su otporne na kontaktne insekticide.

NAPOMENA:

Kod primene insekticida u suzbijanju štetočina na kupusnjačama obavezno dodati okvašivač, lepak zbog navlake koja je prisutna na listovima ovih biljnih vrsta i suzbijanje raditi sa većom količinom vode.

VODITI RAČUNA O KARENCI INSEKTICIDA!!!!

KARENCA JE VREME KOJE MORA PROĆI OD POSLEDNJE PRIMENE PESTICIDA DO ŽETVE ILI BERBE!!!!

Оставите одговор