Zemljišne štetočine:
ŽIČARI (Elateridae) – zemljišne štetočine
Razviće jedne generacije skočibuba traje 3-5 godina. Odrasli insekti pojavljuju se s proleća ili početkom leta. Ispiljene larvice su bezbojne do žute boje i dužine 1,5-2,2 mm, a nakon presvlačenja mogu dostići dužinu i do 20 mm. Larve ostaju u zemljištu i oštećuju podzemne organe u ranim fazama razvoja biljaka (seme, koren i stablo). Pri jačem napadu po jednoj biljci može biti 3 do 5 larvi. Za njih je karakteristično da se javljaju u vidu žarišta.
GRČICE (Scarabaeidae) – zemljišne štetočine
primer 1.
primer 2.
Za nas je najvažnija vrsta Melolontha melolontha – običan gundelj. Larve oštećuju koren šećerne repe, pregrizanjem. Odrasla larva za nedelju dana može uništiti 3-5 biljaka repe. Razviće jedne generacije u našoj zemlji traje 3 godine koje se proteže kroz 4 kalendarske godine. Larva je grčica čije je telo savijeno u luk mlečno bele boje sa velikom narandžastom glavom i snažnom vilicom. Larva u prvom uzrastu dužine je 10-28 mm da bi u trećem uzrastu dostizale dužinu i do 65 mm. Kritična vrednost smatra se 2-4 larve po m2.
POGRIZAJUĆE SOVICE (Noctuidae)
primer 1.
primer 2.
Najznačajnija vrsta iz ove grupe štetočina jeste ozima sovica koja se hrani velikim brojem gajenih biljaka .Jedna gusenica u toku jednog dana može da pojede 10-15 mladih biljčica šećerne repe.