You are currently viewing ZAŠTITA KRASTAVCA OD ŠTETOČINA U PROIZVODNJI NA OTVORENOM

ZAŠTITA KRASTAVCA OD ŠTETOČINA U PROIZVODNJI NA OTVORENOM

ZAŠTITA KRASTAVCA OD ŠTETOČINA U PROIZVODNJI NA OTVORENOM

Kod proizvodnje  krastavaca na otvorenom , od štetočina javljaju se  lisne vaši( Aphididae), grinje  (Tetranichus urticae) i tripsi (Thripidae).

Kod proizvodnje krastavaca u zatvorenom prostoru pored vaši, grinja I tripsa mogu se javiti i lisni mineri (Liriomyza spp.)  bela leptirasta vaš (štitasti moljac) (Trialeurodes vaporariorum). Lisni mineri stvaraju hodnike na listu a trips se može naći uglavnom u cvetu.

LISNE VAŠI

Najznačajnije vrste  vaši koje se javlja na krastavcu su Zelena (breskvina) I crna (repina) vaš. Štete prave sisanjem sokova iz biljaka I na taj način se javljaju I kao značajni prenosioci virusa. Pošto se brzo razmnožavaju I treba više tretmana brzo steknu otpornost prema insekticidima. Važno je održavati čist usev od korova kao I okolinu parcela I prilikom tretiranja istretirati I okolne biljne vrste,drveće  I korove.

Kohinor, Confidor 0,05-0,06% primena posle cvetanja karenca 3 dana

Methomex 1,25lpo ha karenca 14 dana

Fastac  0,015-0,03% karenca 14 dana

Etiol   0,15-0,2%  karenca 7 dana

Decis 0,05% karenca 7 dana….

TRIPS-Trips tabaci

Ova vrsta tripsa je najčešći pratilac proizvodnje krastavca na otvorenom koji pravi simptome na listovima u vidu sjajnih fleka  kao film. Obično se javljaju kada su leta suva I topla. Preporuka proizvođačima je da pregledom naličja listova krastavca traže prisustvo štetočina. Posebno voli I javlja se u vreme cvetanja krastavca I to u cvetu biljke.

U suzbiajnju koristiti inekticide različitog mehanizma delovanja:

Laser 0,5 l po ha karenca 3 dana, piretroidi, neonikotionidi -Confidor 0,7 l po ha, Proteus 0,5 l po ha, Etiol 0,15-0,2% karenca 7 dana, insekticidi sa aktivnim materijama abamektin, malatioon, hlorpirifos, dimetoat…

GRINJE

Mogu da nanesu velike štete krastavcu I za 10-ak dana pri suvom I toplom vremenu mogu da prouzrokuju potpuno sušenje I opadanje listova. Grinje su prisutne u raznim fazama razvoja krastavca pa stoga nije dovoljan samo jedan tretman. Obično se javljaju kada imamo plodove I obratiti pažnju na karencu insekticida koji se primenjuju.

  • Demitan-0,04-0,06%, karenca 7 dana
  • Omite 570EW-0,1-0,15%,  karenca 7 dana
  • Apollo 50 SC 0,04%  karenca 7 dana
  • Vertimec 0,5-0,75 l po ha karenca 14 dana
  • Apollo    0,04%        karenca 7 dana
  • Amon      1l po ha        karenca 3 dana
  • Talstar, Bifenicus, Fobos      0,02-0,05%  karenca 7 dana

STENICE

Krasatavac napadaju više vrsta stenica značajne štete pravi lucerkina stenica – Adelpholcoris  lineolatus. Suzbijanje kontaktnim insekticidima iz grupe piretroida,malationa…

Zelena stenica (povrtna stenica) – Nezara viridula.

Štete pričinjavaju larve I odrasle jedinke koje buše biljno tkivo I sisaju sokove. Odresle jedinke su intenzivno zelene boje,dok larve u svom razvoju imaju 5 uzrasta a karakteristične su bele tačkice po telu larvi.Suzbijanje bifentrin u koncentarciji preparat 0,05%. (karenca za paradajz 7 dana, Podaci PIS). Povrtna stenica je značajnija štetočina za papariku paradajz, tikve… Povrtna stenica se javlja obično u vreme plodonošenja kada je toplo jer je to štetočina tropskih krajeva, pravi ubode na plodovima I stoga voditi računa o karenci insekticida. Štete pravi u proizvodnji u zatvorenom prostoru kao I na polju.

Kod krastavca obe stenice sišu sokove iz mladih vrhova biljaka usled čega porast prestaje I na kraju se vrhovi odlamaju, a značajno oštećuju plodove I umanjuju tržišnu vrednost plodova. Stenice šire I virusne bolesti.

Stenice su veoma aktivne štetočine I stoga suzbijanje raditi u ranim jutarnjim satima.

U slučaju prisustva navedenih štetočina u vreme plodonošenja krastavca tretman obaviti nakon berbe i obavezno poštovati karencu insekticida!!!!!

KORISNE PREPORUKE

Zaštitu krastavca od štetočina ako se proizvodi iz rasada početi odmah nakon rasađivanja  jer u tom periodu već imamo prisutne vaši, stenice, tripse, a u sušnim uslovima i grinje. Na početku sezone treba primenjivati insekticide sa dužom karencom jer se tada krastavci još ne beru i ti preparati pružaju bolju i dužu zaštitu. Zaštita od štetočina raditi zajedno sa zaštitom od bolesti. U prvoj polovini vegetacije (vreme formiranja vreža) značajne su stenice koje napadaju mlade vreže isisavaju sokove usled čega vreže zaostaju u porastu a i lome se. Zaštita od njih je otežana jer insekticidi koje usvajaju biljke nisu efikasni jer stenica naparavi već štetu ubodom, zato je bolje koristiti kontaktne insekticide.

Protiv ostalih štetočina lisnih vaši,tripsa koristiti insekticide na bazi piretroida – Decis, Bifenicus, Fastak Karate zeon… neonikotionidi-Gestikal, Calypso, Actara, Proteus, a prilikom plodonošenja  koristiti insktiside sa karencom 3 dana Confidor, Chess, protiv grinja Amon, Bela leptirasta vaš  Movento, Chees.

Održavanje parcele čistom od korova kod krastavca je veoma važno jer koren krastavca nije jako agresivan i korenske biljke ukoliko su prisutne isvajaju i vodu i hranljive materije. Često su domaćini mnogih štetočina i bolesti. Rešavanje korova u proizvodnji krastavca se radi pokrivanjem redova folijom jer primena herbicida nije preporučljiva sobzirom na koren koji je osetljiv.

VAŽNO JE VODITI RAČUNA O KARENCI PRIMENJENIH PESTICIDA!!!!

KARENCA JE VREME KOJE MORA PROĆI OD POSLEDNJE PRIMENE PESTICIDA DO ŽETVE ILI BERBE!!!! IZRAŽAVA SE U DANIMA!!!

To je vreme neophodno da prođe za razgradnju primenjenog pesticida do granice ISPOD MAKSIMALNE DOZVOLJENE KOLIČINE (MDK) koja ne predstavlja opasnost za potrošeče.

Оставите одговор