You are currently viewing ANTRAKNOZA LUBENICA, DINJA…

ANTRAKNOZA LUBENICA, DINJA

(Colletotrichum lagenarium)

Pored lubenice i dinje ova gljiva predstavlja opasnost i za krastavac i tikve.

U godinama koje su povoljne za razvoj ovog patogena deo lisne mase, vreže i plodova zaraženih biljaka lubenica, dinja može potpuno da propadne.

Razvoju patogena pogoduje toplo i kišovito vreme. Konidije klijaju pri temperaturi 4-36 °C (optimalna 24-26 °C) i vlažnosti vazduha 60-100 %.

ANTRAKNOZA LUBENICA, DINJA

ANTRAKNOZA LUBENICA, DINJA - agrolekar

Na kotiledonim listićima simptomi se javljaju u vidu okruglih, nekrotičnih, mrkih pega. Oboleli kotiledoni se suše i opadaju.

U POLJU

Simptomi se prvo zapažaju na starijem lišću pri osnovi vreže. Na njima se javljaju pojedinačne okrugle do uglaste pege veličine do 2 sm. U vlažnim uslovima u okviru pega obrazuju se reproduktivni organi gljive konidije kojima se gljiva širi u polju putem vetra, kiše ili ih prenose insekti.. Nekrotični deo pega se cepa i ispada, a ukoliko je zaraza zahvatila ceo list on se suši i izgleda kao spržen. 

Stablo

Na stablu se obrazuju izdužene pege ovalnog oblika, udubljene naročito pri osnovi stabla. Pege su duge 1-5 cm.

Usled pojava pega na stablu i vrežama one postaju mrke, a posledica je uginjavanje dela vreže iznad zraženih mesta.

Plodovi

Naročito su karakteristične  pege na plodu i na njima se uočavaju tamne, vodenaste, ugnute pege čiji broj može biti veoma veliki. Pege su okrugle do ovalne prečnika 2-3 sm. Pege na plodovima naseljavaju saprofitne gljive zbog čega plodovi trule i propadaju. Na pegama se obrazuje i narandzasti eksudat sa konidijama, koji pokriva pegu. Gljiva iz kore ploda retko prodire dublje u mesnati deo ploda. 

MERE ZAŠTITE

Sobzirom da su lubenice uveliko na polju i nalaze se u različitim fazama razvoja u zavisnosti od vremena rasađivanja (faza razvoja listova na glavnom stablu, formiranja sporednih stabala, do faze cvetanja a iima i onih sa formranim pojedinačnim plodićima),  a vremenski uslovi  nakon padavina su veoma povoljni za antraknozu neophodna je zaštita ovih useva kontaktnim fungicidima na bazi  mankoceba ili kaptana.

Zaštitu nastaviti fungicidima na bazi difenokonazola  i to Score u količini 0,5 l po ha, na bazi azoksistrobina –Quadris ili Quadris top ( a.m. azoksistrobin + difenokonazol) u dozi 0,75 l po ha (karenca 3 dana), Folio gold u dozi 3 l po ha…ili neki drugi registrovani fungicidi.

Fungicid Cidely Top (a.m. difenokonazol + ciflufenamid) u koncentraciji 0, 1 %  (karenca 3 dana)

Inovativni sistemični fungicid sa preventivnim i kurativnim delovanjem koji produžava interval između tretiranja (više od 14 dana).

Ima  širok spektar delovanja: pepelnice, crna pegavosti lista -Alternaria spp, antraknoze…

Zbog jedinstvenog načina delovanja primenjen preventivno sprečava formiranje haustorija i ulazak gljive u biljku, a u kasnijoj fazi zaraza sprečava formiranje spora, konidija gljive i na taj način zaustavlja širenje patogena.

Cidely Top je fungicid čije su toksikološke i druge osobine u skladu sa programima integralnog upravljanja štetnim organizmima mu daje poseban značaj u zaštiti od bolesti. Nije štetan za korisne insekte koji se koriste u staklenicima.

Sobzirom na dozvoljen ograničen broj tretiranja za pojedine fungicide u toku vegetacije ( obično dva), voditi računa da fungicide sa kraćom karencom primenjujemo u vreme formiranih plodova i u fazi sazrevanja.

Najvažnije je da osetljivi usevi budu zaštićeni fungicidima pre svakog novog kišnog perioda.

Оставите одговор