You are currently viewing ŠTETOČINE PRATE NICANJE PŠENICE I JEČMA!!!

ŠTETOČINE PRATE NICANJE PŠENICE I JEČMA!!!

OPASNE U RANIM FAZAMA RAZVOJA USEVA!!!

Žuta patuljavost na ječmu u proleće

Žuta patuljavost na ječmu u proleće

Virus patuljavosti pšence u junu

Virus patuljavosti pšence u junu

Aktivna rupa od glodara

Aktivna rupa od glodara

Cikad koja prenosi virus na pšenici

Cikad koja prenosi virus na pšenici

Lisna vaš na listu pšenice

Lisna vaš na listu pšenice

Larva žitnog bauljara

Larva žitnog bauljar

ŠTETOČINE PRATE NICANJE PŠENICE I JEČMA!!!

CIKADE I VAŠI

Setva pšenice još uvek traje ali rano posejana je nikla i na njima se registruju štetočine koje svake jeseni predstavljaju opasnost za strna žita.Njihovoj pojavi doprinosi topla jesen tako da proizvođači treba da obilaze nikle useve,  prate nicanje i potrebu za primenom insekticida..

Štetočine koje mogu ugroziti useve poznate su  kao prenosioci virusa koji su i prošle godine registrovani u mnogim regionima, naročito na površinama gde je izostalo jesenje suzbijanje.

Virus koji se prenosi vašima je Virus žute patuljavosti ječma koji se javlja i na pšenici, a iz grupe cikada koje takođe prenose viruse najznačajnija je i uglavnom prisutna   cikada je Psammotettix alienus značajna kao vektor virusa patuljavosti pšenice (WDV).

STANJE NA TERENU

Na novoniklim mladim usevima pšenice prisutne su cikade koje je neophodno suzbijati da bi se umanjile posledice koje smo imali i prošle godine, naročito na površinama gde je izostalo jesenje suzbijanje cikada  i vaši.

Ukoliko je usev nikao i nalazi se u fazi 2-3 lista suzbijanje raditi kada se registruje više od 10% biljaka sa vašima, a 5 cikada po m2.

Infekcija virusima  nastaje u početnim fazama razvoja pšenice i ječma, a simptomi u vidu zakržljalosti biljaka, žutilo javljaju se u prolećnom delu vegetacije (april, maj) kada više nema mera koje bi mogle ublažiti posledice.

ŽITNI BAULJARZabrus tenebrioides

Štetočina koja se redovno javlja na ponovljenoj setvi strnih žita, pšenice i ječma, ali neretko mogu biti ugrožene i  površine pod strnim žitima koje se graniče sa površinama gde je prošle godine bila pšenica.

Preporuka proizvođačima da obilaze takve površine jeseni, tokom zime i proleća. Kritična vrednost kada treba suzbijati žitnog bauljara je 5-6 sveže oštećenih biljaka po m2. (Jovanić M.)

INSEKTICIDI ZA SUZBIJANJE VAŠI, CIKADA I ŽITNOG BAULJARA

U suzbijanju ovih štetočina koristiti piretroide pre svega sa aktivnom materijom deltametrin: Decis expert (0,075 l po ha), Karate Zeon 5 SC (0,2 l po ha) Decis 2,5, Konfuzija, Polux  (0,2-0,3 l po ha), …

Na površinama strnih žita gde je posejano seme pšenice i ječma tretirano Celest plus (kontaktni insekticid i fungicid) obezbeđena je zaštita useva u jesenjem periodu od žičara, žitnog bauljara, nekih muva kao i glavnice pšenice, Fusarium spp u ranim fazama razvoja useva.

GLODARI – opasni u ranim fazama razvoja biljaka

Redovne štetočine na strnim žitima jesu i glodari kojima ovi vremenski uslovi veoma pogoduju tako da se očekuje njihvo intenzivno naseljavanje površina sa strnim žitima.

Sa suzbijanjem krenuti odmah na nikbutim usevima pšenice.

Posebnu pažnju obratiti na parcele strnih žita koje se nalaze u blizini nepoljoprivrednih površina: livada, pašnjaka, kanala i puteva.

Suzbijanje vršiti ukoliko se ustanovi prisustvo 3-5 aktivnih rupa po aru.

VAŽNO

Prilikom suzbijanja glodara mamke stavljati u aktivne rupe koje se MORAJU ZATRPATI radi zaštite divljači od trovanja.

Takođe koristite opremu za zaštitu na radu (maska, rukavice..) da ne bi došlo do trovanja ljudi koji vrše suzbijanje, jer se radi o veoma otrovnim materijama.

Оставите одговор