You are currently viewing PAPRIKA – ŠTETOČINE ZNAČAJNO PRISUTNE!!!

PAPRIKA – ŠTETOČINE ZNAČAJNO PRISUTNE!!!

Paprika je tokom cele vegetacije ugrožena od raznih štetočina koje su prisutne u slabijem ili jačem intenzitetu i zahtevaju redovno suzbijanje!

Vremenski uslovi pogoduju štetočinama!!!

Vaši i bubamare na paprici

Vaši i bubamare na paprici

Oštećenja od tripsa

Oštećenja od tripsa

Mlada gusenica pamukove sovice

Mlada gusenica pamukove sovice

PAPRIKA – ŠTETOČINE ZNAČAJNO PRISUTNE!!!

LISNE VAŠI – Aphididae

Ova grupa štetočina prati proizvodnju paprike od rasađivanja, nicanja pa do kraja vegetacije. S obzirom na povoljne vremenske uslove za ove štetočine na terenu se i sada registruje njihovo prisustvo.

Prag štetnosti za papriku je prisustvo štetočina na 5-10% listova kada se radi o lokalnoj pojavi. Ukoliko se vaši na paprici nađu na 10% listova smatra se da je cela površina ugrožena (Uputstvo za integralnu proizvodnju nekih vrsta povrća, 2006 – projekat Unapređenje proizvodnje voća i povrća).

 VAŽNO ZA SUZBIJANJE

  • Suzbijati ih na početku pojave
  • Menjati preparate po mehanizmu delovanja

INSEKTICIDI ZA SUZBIJANJE

Preporučuju se insekticidi iz grupe piretroida Decis EC 2,5, insekticidi sa a.m flonikamid (Afinto, Teppeki, Talent…), zatim sa a.m. sulfoksalfor (Closer)…

VAŽNO

Na paprici su prisutne bubamare,  predatori za vaši tako da pri odluci o primeni insekticida uzeti u obzir da one znatno redukuju ove štetočine.

TRIPS NA PAPRICI

S obzirom na faze razvoja paprike na otvorenom (fazi cvetanja i formiranje plodova)  trips predstavlja opasnost za ovaj usev. Otresanjem cveta na beloj hartiji može se proveriti prisustvo tripsa, koji se najčešće i nalazi na cvetu.

Štete pravi najpre na listovima, a potom i na mladim plodovima. U cvetu se hrani sisanjem biljnih sokova usled čega formirani plodovi ostaju sitniji, deformisani i umanjene tržišne vrednosti.

Pored direktnih šteta trips prenosi i vrlo značajne štetne viruse.

SUZBIJANJE

1.Zbog prisustva na skrivenim mestima njegovo suzbijanje je otežano.

2.Od hemijskim mera se preporučuje upotreba nekoliko vezanih tretmana insekticida, na 3 do 5 dana uz obaveznu smenu preparata po mehanizmu delovanja, jer tripsi brzo razvijajaju rezistentnost-otpornost na insekticide:

– prvu grupu po mehanizmu delovanja bi činio preparat Laser 0,5 L/ha, Laser Super 0,2 l po ha

– drugu grupu po mehanizmu delovanja bi činili preparati: Decis 0,8 L/ha,  … u kombinaciji sa insekticidom Exalt karenca za papriku 3 dana,

– treću grupu preparata po mehanizmu delovanja čine preparati: Vertimec 1,5 L/ha, Kraft 1,5 L/ha, Vertigo 1,5 L/ha…

Pri aplikaciji insekticida za bolju efikasnost preporučuje se veća količina vode po jedinici površine (400 l po ha) .

PAMUKOVA , (KUKURUZOVA SOVICA) Helicoverpa armigera

SOVICA GAMA (Autograoha gamma)

KUKURUZNI PLAMENAC Ostrinia nubilalis

Navedene šteočine u ovim fazama razvoja paprike pričinjavaju štete ubušivanjem u mlade plodove i na taj načina umnjuju tržišnu vrednost .

Sada na terenu na paprici se nalaze jaja šteočina pa treba kontrolisati useve i preduzeti mere suzbijanja.

Korišćenje feromonskih klopki u polju u cilju lovljenja leptira pamukove sovice može pomoći  u određivanju momenta primene insekticida za suzbijanje ove štetočine, a smanjuje se i brojnost leptira što je korisno u proizvodnji u stakleničkoj-plasteničkoj proizvodnji.

Sobzirom na prisutne stadijume razvoja štetočina koji su često i izmešani (jaja, gusenice) preoručuju se insekticidi sa aktivnom materijom hlorantraniliprol (Coragen 20 SC…), emamektin benzoat (Afirm, Triton…)

VODITI RAČUNA O KARENCI PESTICIDA!!!

Оставите одговор