PALAMIDA OPASAN KOROV U POLJOPRIVREDNOJ PROIZVODNJI!!!
Preraslu palamidu nije moguće suzbiti herbicidima
PALAMIDA OPASAN KOROV U POLJOPRIVREDNOJ PROIZVODNJI!!!
Palamida se nauspešnije suzbija herbicidima nakon nicanja useva kukuruza i u pšenici dok u svim ostalim usevima njeno suzbijanje primenom herbicida nije zadovoljavajuće!!!
Hemijsko suzbijanje palamide je otežano iz više razloga:
1.Palamidu karakteriše je razvučeno nicanje
2.Različit porast palamide u godinama sa neujednačenim temperaturama i padavinama, otežava određivanje doze i pravog momenta za njeno hemijsko suzbijanje
3.Herbicidi koji se primenjuju u suzbijanju palamide imaju slabo i polovično delovanje na ovaj korov
4.Hemijsko suzbijanje palamide daje rezultate ukoliko se herbicidi primenjuju dok je palamida mlađa i ima razvijena 2-4 lista
5.Na drugoj strani korov treba da ima dovoljno lisne mase da bi usvojio herbicid
6.PREPORUKA JE SUZBIJANJE PALAMIDE SUKCESIVNO U VIŠE NAVRATA!
Za suzbijanje palamide najviše su u primeni :
–herbicidi sa aktivnom materijom dikamba–primena ovih herbicida doprinosi trajnijem suzbijanju palamide. Herbicid suzbija i koren palamide.
–herbicidi na bazi 2,4 D –suzbijaju samo nadzemni deo palamide, iz zemljišnih izdanaka niču nove biljke
–herbicidi na bazi klopiralida- trajno suzbijaju palamidu
– herbicidi na bazi glifosata– trajno suzbijaju palamidu
– herbicidi u pšenici na bazi jodosulfuron – metil – natrijum + amidosulfuron + protektant
Sekator OD , tritosulfuron + florasulam, fluroksipir, klopiralida, tribenuron – metil i drugi.
NAČINI SUZBIJANJA PALAMIDE
Suzbijanje palamide pre setve planiranog useva
Za ovaj vid suzbijanja palamide potrebno je predsetvenu pripremu uraditi ranije da bi se isprovociralo nicanje palamida.
Suzbijanje palamide pre setve sprovodi se primenom herbicida sa aktivnom materijom glifosat( u dozi 4-6 l po ha) u kombinaciji sa herbicidima na bazi 2,4 D (u dozi 1 l po ha) sa 200 l vode po ha.
Ukoliko se na tim parcelama planira setva povrtarskih kultura koje su osetljive na herbicide na bazi 2,4D mora se sačekati da prođe 20 i više dana od njihove primene i onda početi sa setvom.
Suzbijanje palamide posle setve a pre nicanja gajenog useva
Često proizvođači očekuju odgovor kako se rešiti palamide ukoliko je setva planirane kulture obavljena na parceli gde je palamida već prisutna. Ovaj pristup u suzbijanju palamide je često aktuelan u proizvodnji soje.
Nakon setve soje palamida se može suzbiti herbicidima na bazi glifosata ili preparatima na bazi 2,4 D i kombinacijom ova dva herbicida. Njihova primena mora biti odmah nakon setve ili najkasnije u roku od 4-5 dana nakon završene setve.
Pre primene ovih herbicida u soji treba uraditi stručnu analizu da li je klica semena soje odmah ispod površine zemlje da ne bi došlo do propadanja semena sa klicom.
PALAMIDA U POVRĆU – TEŠKO REŠIVA!!!
Suzbijanje palamide na površinama na kojima se planira proizvodnja povrća bazira se na primeni herbicida na bazi glifosata.
Prolećna tretiranja mogu da daju dobre rezultate za povrtarske vrste koje se kasnije seju ili rasađuju (paprika, paradajz iz rasada…)
Suzbijanje se radi pre rasađivanja, a palamida je već nikla i dobro je razvijena.
Poznato je da u proizvodnji crnog luka iz semena palamida se može suzbijati primenom herbicida na bazi klopiralida (poznat Lontrel 100…) međutim i nakon suzbijanja, uništeni podzemni organi palamide ometaju formiranje i rast glavica crnog luka.
Na površinama gde dominira palamida treba izostaviti proizvodnju povrća u toj godini i tek nakon pripreme parcele, suzbijanjem palamide primenom herbicida na bazi glifosata posle žetve pšenice, graška i drugih ranijih useva nastaviti povrtarsku proizvodnju.