KOŠTIČAVO I JABUČASTO VOĆE – ZAŠTITA U JESEN!!!
KOŠTIČAVO I JABUČASTO VOĆE – ZAŠTITA U JESEN
Koštičavo voće
Jesenji hemijski tretman kod koštičavih voćnih vrsta( breskva, nektarina, kajsija, šljiva, trešnja, višnja) višestruko je koristan i OBAVEZAN!!!
Hemijski tretman u jesen ima za cilj:
Da smanj infekcioni potencijal patogena koji prouzrokuju značajna oboljenja tokom vegetacije (prouzrokovače sušenja cvetova, grančica , mrke truleži plodova (Monilinia spp), šupljikavosti lišća koštičavog voća (Stigmina carpophila), rogač šljive (Taphrina pruni), bakterioznih oboljenja (Pseudomonas syringae)…
Tretman raditi nakon opadanja lišća
Prilikom prskanja potrebno je upotrebiti veću količinu vode da bi voćke u celosti i ravnomerno bile prekrivene depozitom rastvora za tretiranje.
Jabučasto voće
Poslednjih godina bakteriozna plamenjača jabučastog voća dobija na značaju i svake godine njena pojava je zabrinjavajuća u zasadima i zahteva mere suzbijanja tokom vegetaccije ali i na kraju vegetacije tokom jeseni.
Infekcija sa Erwinia amylovora (bakteriozna plamenjača jabučastog voća) započinje u proleće stvaranjem primarnog inokuluma i infekcijom cvetova, nastavlja se u leto infekcijom mladara i plodova i završava u jesen razvojem “rak rana”.
Stoga sada je potrebno pregledati zasade i videti da li su ovi simptomi prisutni na granama, stablima i rezidbom odstraniti delove obololeh voćaka.
REZIDBA JABUČASTOG VOĆA U JESEN U CILJU SMANJENJA ŠTETA OD Erwinia amylovora:
1.Rezidba obolelih grana može se raditi sada u jesen ili u februaru kada je bakterija u fazi mirovanja.
2.Rezidba mora biti radikalna i potrebno je zahvatiti zonu od 30-50 cm zdravog tkiva ispod vidljivih simptoma na tanjim granama, odnosno 50-100 cm na debljim granama.
3.Orezane obolele grane potrebno je izneti van voćnjaka i spaliti.
4.Nakon rezidbe nastale rane premazati kalem voskom I OBAVEZNA ZAŠTITA BAKARNIM FUNGICIDIMA
5.Obavezna dezinfekcija pribora za rezidbu (10% rastvor Natrijum hipohlorita ili 70% rastvorom etil alkohola ).
Potrebno je obratiti pažnju na eventualno prisustvo obolelih biljaka gloga, vatrenog trna i dunjarice u blizini zasada i ukloniti ih.
HEMIJSKE MERE ZAŠTITE
Hemijske mere zaštite bakarnim preparatima rade se:
1.U jesenjem i ranoprolećnom periodu
S jeseni nakon opadanja lišća ( kada opadne 60-70% lišća) i s proleća pre početka vegetacije
Tretman treba sprovesti kada je temoperatura iznad 7 stepeni C.
2.Tokom vegetacije bakarni preparati se mogu primeniti u smanjenim dozama da bi se umanjila opasnost od fitotoksičnosti i to u fazi cvetanja:
1.kada je 5 % otvorenih cvetova,
2.faza kada je 50 % otvorenih cvetova,
3.faza punog cvetanja
STANJE NA TERENU
Koštičave voćne vrste se nalaze u fazi od početka opadanje listova do 50% i više opalog lišća, a vezano je za voćnu vrstu, sortu, lokalitet. U zasadima koji su u lošijem zdravstvenom stanu došlo je već do potpune defolijacije.
Jabuka se nalazi u različitim fenofazama pre svega u zavisnosti od sorte tako da kod nekih sorti je početak menjanja boje listova dok kod nekih je došlo do značajnog obezbojavanja i do 70% listova je promenilo boju, evidentira se i opadanje listova.