You are currently viewing GLODARI – REDOVNE ŠTETOČINE U ATARU

GLODARI – REDOVNE ŠTETOČINE U ATARU

PAŽLJIVO I ODGOVORNO SA SUZBIJANJEM GLODARA

Glodari prelaze sa uvratina u usev pšenice!!!

Glodari prelaze sa uvratina u usev pšenice

Nikada ovako postavlajti mamak!!!

glodari - Nikada ovako postavlajti mamak

GLODARI – VAŽNO!!!

1.Pri postavljanju mamaka važno je voditi računa da se mamci postavljaju u aktivne rupe koje dobro zatrpati i nagaziti !!!

2.Mamke ne rasipati!!!

3.Mamke ne ostavljati na površini rupe da bi se sprečilo trovanje divljači, ptica itd!!!

4.Izvođači suzbijanja obavezno treba da koriste lična zaštitna sredstva (rukavice, masku)!!!

5.Primenu sredstva za zaštitu bilja mogu vršiti samo lica koja poseduju rešenje o primeni naročito opasnih sredstava za zaštitu bilja!!!

SADA KONTROLISATI PRISUSTVO GLODARA U ATARU!!!

Sada je vreme da se kontrliše prisustvo ovih štetočina na niklim usevima strnih žita, uljanoj repici, voćnjacima, lucerištima…

Zapaže se njihovo migriranje i prelazak sa uvratina, neobređenih površina kukuruzišta… na mlade nikle useve.

Vremenski uslovi  (toplo vreme i mala količina padavina tokom jeseni ) pogoduju prenamnožavanju ovih štetočina, kao i redukovana obrada pri setvi strnih žita…

Ova grupa štetočina obuhvata veći broj vrsta, a najčešće u jesen se sreću poljska voluharica i poljski miš.

KONTROLA BROJNOSTI GLODARA I SUZBIJANJE

Najjednostavniji načina kontrole brojnosti jeste prebrojavanje prisustva aktivnih rupa na 10 probnih površina od po 100m2, odnosno u 10 redova useva na dužini od 100 m (Priručnik izveštajne i prognozne službe zaštite poljoprivrednih kultura, Kolektiv autora)

Prisustvo više od 5 aktivnih rupa po aru u proseku, na jednoj parceli, zahteva suzbijanje na ozimim žitima i uljanoj repici za lucerišta suzbijati kada se u proseku evidentira 3 aktivne rupe po 1 aru-cilj je da se spreči njihovo prenamnožavanje koje se  kako je poznato brzo dešava kod ove grupe štetočina.

Najefikasnije je suzbijanje mamcima na bazi cink – fosfida (Dovoljna količina 5gr mamaka/rupi). Nakon 10 dana ponovo prekontrolisati stanje sa aktivnim rupama. Takođe mogu se koristiti i mamci na bazi bromadiolona (10-20gr/rupi).

Kod krmnog bilja gde napad može biti znatno veći u jesen i prisutnost većeg broja rupa da bi smo prepoznali koje su aktivne, preporučujemo  meru drljanja tih površina i nakon nekoliko dana izdiferencira će se aktivne rupe u koje treba staviti mamke.

Najvažnije je jesenje suzbijanje i rano suzbijanje u proleće, jer kasnije, porast useva otežava evidentiranje rupa od glodara.

 

Оставите одговор