FEROMONSKE KLOPKE ZNAČAJNE U ZAŠTITI BILJA
FEROMONSKE KLOPKE ZNAČAJNE U ZAŠTITI BILJA
U cilju pravomrene primene insekticida u suzbijanju štetočina, pre svega u voćarskoj proizvodnji u sklopu integralne zaštite jedna od alatki koja pomaže u tome jeste korišćenje feromona – FEROMONSKIH KLOPKI.
Njihova uloga u zaštiti bilja jeste:
- da otkrijemo prisustvo štetočina (naročito onih malih dimenzija koje je teško uočiti pregledom voćaka)
- da ustanovimo prvu pojavu leptira neke insekatske vrste
- da pratimo kretanje i dinamiku brojnosti ulovljenih insekata
- da odredimo momenat kada treba primeniti insekticide u cilju suzbijanja
- redukuju primenu insekticida
ŠTA SU FEROMONI
Feromoni su hemijske materije koje proizvode i luče insekti izvan tela da bi privukli drugog insekta iste vrste. Feromon najčešće izlučuje ženka kako bi je mužjak pronašao. Feromon koji se luči privlači samo jednu, tačno određenu vrstu insekata.
Postoje seksualni, agregacijski, alarmni, feromoni agresije, ali u zaštiti bilja najčešće se koriste seksualni feromoni. Ti feromoni privlače uglavnom mužjake. Feromoni koji se koriste u zaštiti bilja naneti su na plastični, gumeni nosač ili je u cevčici, ampuli koji se postavljaju u feromonse klopke koje pored feromona imaju i lepljive ploče na koje se insekti love -“lepe” nakon privlačenja.
Feromoni su uglavnom spakovani u aluminijsku foliju koju je do otvaranja potrebno čuvati u zamrzivaču. Feromon ne sme doći u kontakt sa kožom, jer se mogu obrisati.
Dužina trajanja funkcije feromona zavisi od proizvođača, ali se obično kreće u rasponu od 4 do 6 nedelja. Ukoliko su visoke temperature taj period je kraći, a ukoliko je hladnije feromoni duže privlače insekte. O dinamici menjanja feromona u klopki treba se pridržavati preporuka proizvođača.
Lepljive ploče u feromonskim klopkama zavisno od proizvođača i brojnosti uhvaćenih insekata najčešće treba menjati nakon 7-14 dana ili kada se ulovi veći broj primeraka. Prilikom kontrole brojnosti ulovljene jedinke treba ukloniti čačkalicom, pincetom, grančicom…
POSTVLJANJE FEROMONSKIH KLOPKI
Za praćenje insekata u jednom voćnjaku potrebno je postaviti najmanje 2 klopke, a razmak između njih treba da je 15-20 metara. Ukoliko u jednom voćnjaku postavljamo feromonske klopke za različite vrste insekata razmak između njih mora biti najmanje 20 m. Broj ulovljenih insekata u klopkama proverava se 2-3 puta nedeljno. Na osnovu tih podataka planira se ili započinje primena insekticida. Ukoliko je ulov mali nije potrebno preduzimati mere suzbijanja štetočine za koju je klopka postavljena. Za ulovljene insekte iste vrste postoje definisane brojne vrednosti koje ukazuju o potrebi suzbijanja i u kombinaciji sa praćenjem embrionalnog razvoja i pojave jaja štetočine uspešno možemo redukovati praćenu štetočinu.
Mesto postavljanja klopke zavisi od vrste i treba poštovati preporuke proizvođača. Tako npr. kod jabukinog smotavca klopka se postavlja na visini 2 do 2,5 metara, obavezno na gornjoj trećini stabla, na rubu krošnje.
Lovljenjem klopkama možemo u velikoj meri smanjiti brojnost štetočina do te mere da izostane primena insekticida. To može biti slučaj u proizvodnji u zatvorenom prostoru ili u polju. Ukoliko nam je cilj masovno lovljenje insekata neophodno je postavljanje većeg broja klopki 12-15 po 1 ha, a ukoliko je površina veća od 1 ha za svaki naredni ha postaviti još 8-10 klopki.
Primenom metode masovnog lovljenja neke insektatske vrste tokom više godina utiče na smanjenje brojnosti te štetočine.
Na tržištu postoje klopke različitih proizvođača CSALOMON klopke za insekte, klopke proizvođača KOPPERT…
OBOJENE LEPLJIVE KLOPKE
Pored feromonskih klopki koje privlače insekte feromonom za određenu vrstu insekta, obojene lepljive klopke privlače insekte bojom. Obojene klopke pored ciljanih insekata privlače i druge prisutne insekatske vrste koje reaguju na boju koja je postavljena.
Tako žuto obojene lepljive klopke dominantno privlače lisne vaši i belu leptirastu vaš, dok plavo obojene privlače trips. Ove klopke se pretežno postavljaju u proizvodnji u zatvorenom prostoru. Verodostojnost lovljenja insekata obojenim klopkama može biti 6-8 nedelja dok je lepak aktivan ili dok nema jako mnogo ulovljenih primeraka insekata.
NEKI PRIMERI LOVLJENJA INSEKATA SA FEROMONSKIM KLOPKAMA
Najvažnije je klopke postaviti na vreme, što zahteva poznavanje razvoja određene insekatske vrste ili koristiti sumu efektivnih temperatura za određenu vrstu insekata koja ukazuje o pojavi određenih stadijuma razvoja insekta kojeg želimo da pratimo.
Na primer kod jabučnog smotavca nakon pronalaska prvih položenih jaja sabiraju se temperature iznad 10 stepeni radi praćenja embrionalnog tazvića i utvrđuje početak piljenja larvi. Za embrionalno razviće jabučnog smotavca potrebna je suma temperatura od 90 stepeni C.
ŠEĆERNA REPA-REPINA PIPA
POSTAVLJANJE FEROMONSKIH KLOPKI NA REPIŠTIMA IMA VIŠE CILJEVA:
-Praćenje dinamike izlaska sa mesta prezimljavanja
-Sakupljanje repine pipe na starim repištima
-Sakupljanje repine pipe na novim repištima
-Otkrivanje žarišta u polju šećerne repe
NAČIN POSTAVLJANJA FEROMONSKIH KLOPKI– Feromonske klopke postavljati na kritičnim mestima na parceli –breg, ivični delovi parcela ili delovima parcele.
10 FEROMONA CIK CAK RASPOREDJENI PO 1 ha IZLOVLJAVANJE 30%
30 FEROMONA CIK CAK RASPOREDJENIH PO 1 ha IZLOVLJAVANJE 80%
Feromone menjati na 6-8 nedelja u zavisnosti od vremenskih uslova.
U plasteničkoj proizvodnji za masovno lovljenje lisnih vaši koriste se žute lepljive ploče čiji broj treba da bude 10 komada na 500 m2 plastenika…
Feromonska klopka za lovljenje pamukove sovice u proizvodnji paprike
VOĆARSTVO
Breskvin savijač (Cydia molesta Busck)
Ima 3 do 5 generacija godišnje, koje se prepliću.Sa praćenjem leta leptira ove štetočine treba početi polovinom aprila i tada postaviti feromonske lovne klopke.
Breskvin moljac-(Anarsia lineatella Zell.)
Štetočina ima 2-3 generacije. Leptiri se javljaju u maju i tada je potrebno postaviti klopke za lovljenje.
Kritični brojevi kada treba preduzeti mere suzbijanja za ove dve štetočine prema Ciglaru (1998) je 5 ulovljenih leptira po klopki, dok prema (Maceljski,2002.) kritičan broj je 10 ulovljenih leptira u jednoj nedelji.
METOD KONFUZIJE PRIMENOM FEROMONSKIH DISPENZERA
Još jedan metod primene feromona za suzbijanje štetočina u voćarskoj proizvodnji jeste metod konfuzije. ( primenljiv metod kod jabučnog smotavca,grožđanog moljca, breskvinog smotavca, breskvinog moljca…).
Ova metoda podrazumeva veći broj feromonskih dispenzera koji su u obliku plastificirane žice sa feromonom i koje se omotaju oko grane. Preporuka je oko 500 komada po 1 ha.
Feromon emituje miris ženke kroz ceo voćnjak jer se postavlja veliki broj dispenzera u celom voćnjaku. Mužjaci u potrazi za ženkom prilikom leta ne mogu utvrditi lokaciju ženke, dezorijentisani su i ne može doći do kopulacije. Time ženka ostaje neoplođena, dakle ne odlaže jaja i pojava larvi izostaje.
Metoda je prihvatljiva i daje rezultate ukoliko se primeni na većim površinama (površine makar desetak ha ) i preporučuje se za štetne insekte iz reda leptira – Lepidoptera.