BOLESTI JEČMA ZNAČAJNE I U JESEN!!!
Pristup u zaštiti ječma od bolesti razlikuje se od zaštite pšenice, iz više razloga: ječam je osetljiviji na pojavu bolesti, značajne bolesti se prenose semenom tako da ječam može biti zaražen nekim bolestima već u jesen ili rano proleće. Ječam je veoma osetljiv na niske temperature, ostatke pesticida, višak vlage, nedostatak hraniva pa se često simptomi abiotičkih faktora pripisuju bolestima. Simptomi žućenja su mogući i kao posledica zaraze virusima s jeseni. Uvek treba konsultovati stručnjake za zaštitu bilja u donošenju odluke o primeni fungicida.
Najznačajnije bolesti ječma su:
1.Siva pegavost ječma (Rhynchosporium secalis) – Simptomi ove pegavosti lako možemo uočiti na donjim listovima ječma, kasnije se šire ka gornjim listovima. Kišovito vreme sa rosom i visokom relativnom vlažnošću pogoduje širenju bolesti.
2.Mrežasta pegavost (Pyrenophora/Helminthosporium teres)
Ovoj bolesti pogoduje hladnije vreme (temperatura već od 8 stepeni) I vlažnije vreme. Osetljivije su sorte pivarskog ječma.
3. NOVA PEGAVOST NA JEČMU – Ramularia collo cygni
Ova bolest se razvija na ozimom i jarom ječmu, nema otpornih sorti, prenosi se semenom,samoniklim biljkama… Simptomi se posebno javljaju na zastavičaru i listu ispod njega, a infekcija nastaje od pojave prvog lista pa do kraja vegetacije.
Sve navedene bolesti naglo se razvijaju u proleće I širenjem prate vegetaciju ječma.
4.VIRUSI NA JEČMU – Virus žute patuljavosti ječma
Simptomi se ogledaju u zakržljalosti biljaka, žutilo i do potpunog uništenja useva (u 2008.godini značajne površine pod ječmom su preorane). Štete se manifestuju u kasnu jesen ili tokom proleća.
PAŽNJA!!!
Proizvodjači obilazite svoje njive sa niknutim usevima ječma i pšenice, pratite zdravstveno stanje useva.
Vremnski uslovi pogoduju razvoju bolesti na žitaricama, a povoljno utiču i na prenamnožavanje vaši i cikada!!!
KADA PRIMENITI FUNGICIDE U ZAŠTITIT JEČMA OD BOLESTI
Ječam treba zaštitit od bolesti tokom cele vegetacije jer su mu svi listovi značajni za prinos.
Prvi tretman T1- u fazi vlatanja zajedno sa herbicidima
Drugi tretman T-2 – pojava zastavičara zbog NOVE PEGAVOSTI NA JEČMU
Treći tretman T-3 u fazi klasanja i početak cvetanja
Za zaštitu ječma od bolesti na tržištu se mogu naći veliki broj fungicida efikasnih za držanje pod kontrolom sive i mrežaste pegavosti ječma sa a. m. strobilurina i triazola (Amistar extra, Sphera, Opera max, Priaxor, Teatar Plus…) kao i fungicidi sa aktivnom materijom tiofanat metil, tebukonazol…
VAŽNO ZA NOVU PEGAVOST NA JEČMU !!!
1.PRIDRŽAVATI SE PREPORUČENOG MOMENTA PRIMENE FUNGICIDA
2.ODABRANOM FUNGICIDU DODATI HLOROTALONIL (Bravo, Dakoflo, Odeon, Elect, Fuzija, Balear…)
2.Koristite gotove kombinacije fungicida koji u svom sastavu imaju aktivnu materiju Hlorotalonil i koji će dati kompletnu zaštitu od bolesti (Cherokee, Timpani, Eminent star, Karika, Promesa plus…)