You are currently viewing SUZBIJANJE LIŠAJEVA U VOĆNIM ZASADIMA

SUZBIJANJE LIŠAJEVA U VOĆNIM ZASADIMA

SUZBIJANJE LIŠAJEVA U VOĆNIM ZASADIMA

Lišajevi i mahovine su prisutni često na stablima drvenastih voćnih vrsta, a naročito ih možemo zapaziti na stablima šljive, oraha, jabuke, kruške… Predstavlaju pogodna skloništa za prouzrokovače bolesti i štetočina tokom cele vegetacije.

Prisustvo lišajeva i mahovima ukazuje da biljkama ne odgovara mikroklimat ili da je voćnjak u slaboj kondiciji pa je njihovo prisustvo češće u starijim, zapuštenim i napuštenim zasadima u kojima izostaje fungicidna zaštita tokom vegetacije kao i ishrana. Ukoliko se jave na mladim voćkama treba se pozabaviti uzrocima jer odstranjivanje neće rešiti uzrok pojave.

ŠTA SU LIŠAJEVI?

Lišaj je zajednica dva organizma, alge i gljive koje žive u tzv. simbiozi – zajednici gde gljiva doprema mineralne materije i vodu, a alge fotosintezom to pretvaraju u organsku materiju i tako se međusobno dopunjuju i opstaju. Žive samo na površini biljnih organa i ne hrane se od biljaka na kojima su, niti od njih uzimaju vodu i hranu. Svojim prisustvom predstavljaju odlična staništa za štetne organizme a pokrivanjem kore drveta ometaju fiziološke aktivnosti stabla. Zato ih treba uklanjati.

Jedna od mera jeste struganje kore sa stabla i grana čime odstranjujemo lišaj i mahovinu, a ta mesta treba premazati krečnim mlekom,bordovskom čorbom ili krečenjem stabla sada i pri kraju zime tokom januara.

Na njih dobro deluju fungicidi na bazi bakra, pa se kasnim zimskim prskanjem i tretiranjima na početku vegetacije, koja se redovno rade u voćnjacima, ujedno suzbijaju i lišajevi.

Оставите одговор