You are currently viewing POLJOPRIVREDNI SAVETI – GODINA IZA NAS I POLJOPRIVREDA – ANALIZA

POLJOPRIVREDNI SAVETI – GODINA IZA NAS I POLJOPRIVREDA – ANALIZA

AGROLEKAR DAJE NAJBOLJA REŠENJA ZA PROBLEME U ZAŠTITI BILJA !!!

NE PRIMENJUJTE PESTICIDE AKO SE DVOUMITE!!!

POLJOPRIVREDNI SAVETI

U  oblasti zaštite bilja  na INTERNET STARNICI  www.agrolekar.rs objavljeno je preko 100 stručnih i edukativnih sadržaja iz ove oblasti. Trudili smo se da budemo aktuelni, a saveti i preporuke bazirane su na višegodišnjoj praksi i iskustvu u ovoj oblasti u skladu sa principima integralne proizvodnje.

PUTEM  INTERNET STRANICE www.agrolekar.rs MOŽETE POSETITI LINKOVE BAYER CROPCIENCE KAO I LINK SYNGENTA, KOMPANIJE KOJE SU PRIPREMILE ZA NAREDNU SEZONU INOVACIJE U ZAŠTITI BILJA KAO I U OBLASTI SEMENARSTVA, SA CILJEM USPEŠNIJE PROIZVODNJE U 2021. Godini.

INFORMACIJE NA INTERNET STRANICI www.agrolekar.rs ĆE BITI OD VEĆEG ZNAČAJA U GODINI KADA SE VELIKI BROJ PESTICIDA POVLAČI SA TRŽIŠTA I REŠENJA MNOGIH PROBLEMA U ZAŠTITI BILJA ĆE SE SVE VIŠE TRAŽITI U  STRUČNOM  PRISTUPU  BAZIRANOG NA ZNANJU I ISKUSTVU !!!

GODINA I PROBLEMI U ZAŠTITI BILJA!

Kao i svaka prthodna  godini i 2020. bila je specifična kako sa aspekta meteoroloških uslova tako i sa aspekta pojave štetnih organizama i sprovedenih mera zaštite.

2020.godina se može okarakterisati kao osrednje pogodna za poljoprivrednu proizvodnju.

PŠENICA I JEČAM

Intenzitet pojave bolesti na strnim žitima bio je slabiji u odnosu na prethodne godine pre svega zbog vremenskih uslova. U prvom delu vegetacije izostale su jače primarne infekcije lista iako je zima bila blaga, iz razloga što je u periodu intenzivnog porsta i klasanja ozimih strnih žita  bio izražen deficit padavina (april-maj). Pa stanje sa ozimim strnim žitima nije bilo zadovoljavajuće i izostali su povoljni mikroklimatski uslovi za širenje infekcije u usevima. Sobzirom da je jun bio nestabilana sa količinama padavina u našem regionu od 25-40 mm zaštita od bolesti je rađena u zadnjoj dekadi maja na većini površina. Od bolesti dominantna je bila siva pegavst lista pšenice Septoria spp. i pepelnica. Na ječmu su bile intenzivnije pojave bolesti na listu i to uglavnom tipa pegavosti kao i pepelnica i zaštita je rađena ranije do prve polovine maja.

Prinosi su bili veoma šaroliki kao rezultat uticaja lokalnih padavina i primenjene agrotehnike (da li je seme bilo deklarisano, obrada, đubrenje da li je rađeno prema analizi zemljišta, kada je urađena zaštita od bolesti i štetočina…)

Od štetočina dominantna je bila žitna pijavica i suzbijanje rađeno tokom maja i juna meseca.

POLJOPRIVREDNI SAVETI – PREPORUKA ZA NAREDNU GODINU

1.Setva ozimih strnih žita je završena ove jeseni i skrećemo pažnju da pojava bolesti i štetočina se može očekivati najpre na površinama sa setvom nedeklarisanog semena, na površinama u ponovljenoj setvi kao i na površinama na kojima je posejano seme koje nije zaštićeno insekticidima. Raniji rokovi setve podložniji su ranijoj pojavi bolesti usled povoljnijih mikroklimatskih uslova usled boljeg porasta i sklopa useva.

2.Prema mom iskustvu uspešna zaštita klasa od fusariuma može se ostvariti ukoliko se fungicidi primene u punom klasanju i na samom  početku cvetanja (cvetanje na 5% biljaka, može ), pogotvo ako se u tom periodu očekuju padavine.

3.Kavlitet aplikacije fungicida smatram da je generalno zapostavljen kada su bolesti u pitanju, naročito fuzarioze klasa, jer je neophodno kvalitetno okupati klas što podrazumeva korišćenje adekvatnih dizni i pri aplikaciji upotrebiti veću količinu vode.

ŠEĆERNA REPA

Setva šećerne repe u ovoj godini je počela veoma rano, u februaru, mada su najveće površine posejane tokom marta meseca. Zbog kasnih prolećnih mrazeva došlo je do izmrzavanja nekih površina pod šećernom repom koje su delom i presejane tokom aprila meseca. Usled smene hladnog i toplog vremena tokom aprila i maja bio je značajan napad kukuruzne i repine pipe. Na šećernoj repi tokom maja  zabeležen je napad crne repine vaši tako da je bilo suzbijanja ali nedovoljno jer kao posledica prisustva tih štetočina imali smo žutilo na šećernoj repi što se dokazalo da se radi o virusima šećerne repe.

Na nekim površinama šećerne repe sa zakašnjenjem evidentirana je pojava blitvine pipe. Simptomi napada zapaženi su tokom jula meseca kada su larve već bile ubušene u lisne drške šećerne repe. Štete od blitvine pipe na parcelama gde je evidentirana nisu izostale a manifestovale su se sušenjem napadnutih listova.

Sušni april i maj  doprineli su značajnijoj pojavi ove štetočine i njeno suzbijanje je trebalo biti tokom maja i juna.

Uslovi za pojavu i razvoj cerkospore u 2020. Godini bili su veoma povoljni tokom juna meseca i sa prvim tretmanima se krenulo u prvoj polovini ovog meseca. Povoljni uslovi za širenje cerkospore nastavljeni su tokom jula, naročito avgusta kada su bile česte kiše i u drugoj polovini avgusta evidentiran je veliki potencijal zaraze cerkosporom naročito na osetljivim sortama na kojima je tokom 2020. Godine bilo 6 tretmana od ove bolesti. Naročito visok nivo zaraze evidentiran je na sortama Tibor, Koala, Tesla… dok nizak nivo zaraze krajem avgusta je bio na sortama Teranova, Eduarda, Helenika, Sioux…

Prinosi kao i sadržaj šećera u 2020. Godini ukazuju da je ona bila povoljna za proizvodnju šećerne repe, ali sobzirom na preko 10 tretmana uključujući suzbijanje korova ,štetočina i bolesti profit u proizvodnji šećerne repe je za diskusiju.

Simptomi pojave virusa na š. repi

Simptomi pojave virusa na š. repi - POLJOPRIVREDNI SAVETI

Larva blitvine pipe u lisnj dršci

Larva blitvine pipe u lisnj dršci

Vilina kosica u šećernoj repi

Vilina kosica u šećernoj repi

Vilina kosica je i tokom 2020. Godine bila nerešiv problem u šećernoj repi pre svega kao posledica nehigjenskih mera u poljoprivrednoj proizvodnji. Njeno prisustvo u šećernoj meri smanjuje asimilacione procese u biljkama što se odražava na krajnji rezultat proizvodnje. Prisustvo viline kosice na biljkama znatno  umanjuje efikasnost zaštite od cerkospore jer biljke zaražene ovom parazitnom cvetnicom ne usvajaju dovoljno fungicide i na kraju te biljke se potpuno osuše usled zaraze cerkosporom. Prinos može biti umanjen i za 30% na površinama sa intenzivnim prisustvom viline kosice.

Osnovne mere umanjenja prisustva viline kosice jeste sprečiti raznošenje ove parazitne cvetnice kombajnima i drugim mašinama prilikom vađenja repe,održavati čistim uvratine i ne dozvoliti širenje viline kosice u unutrašnjost parcele. Na površinama na kojima je vilina kosica prisutna u jakom intenzitetu neophodno je uključiti 5-godišnji plodored za setvu šećerne repe.

POLJOPRIVREDNI SAVETI – PREPORUKA ZA NAREDNU GODINU

1.I ova godina je pokazala da setvom osetljivih sorata na cerkosporu povećava troškove proizvodnje sa jednim do dva tretmana fungicidima više. Povećanjem broja tretmana povećava se i opasnost nastajanja rezistentnosti na fungicide koji se primenjuju i smanjuje se izbor fungicida za zaštitu šećerne repe od cerkospore čija paleta sa aspekta aktivnih materija  je ionako sužena.

Problemi sa zaštitom šećerne repe od cerkospore  će se povećati u narednoj godini sobzirom da se povlače kontaktni fungicidi sa aktivnom materijom hlorotalonil koji su bili najefikasniji iz grupe kontaktnih -multi -site fungicida.

To su razlozi koji opravdavaju setvu tolerantnih sorti šećerne repe na cerkosporu.

2.Pratiti pojavu vaši na šećernoj repi nakon nicanja kao i tokom drugog dela vegetacije i uključiti intenzivniju zaštitu od ovih štetočina.

SOJA

Sobzirom na sušni april i maj rezultati primene herbicida posle setve pre nicanja nisu dali rezultate i prozvođači su na većem delu površina pod sojom morali suzbijati korove primenom herbicida nakon nicanja soje. Maj je bio izuzetno hladan i niske temperature su depresirale porast soje. Tokom juna kada smo primenjivali uglavnom herbicide u post-u bio je kišovit tako da je pritisak korova bio velik i zahtevalo je češću primenu herbicida. Ambrozija je bila najveći problem.

Iako smo nadalje imali dovoljno padavina ipak kraj avgusta sa ekstremno visokim temperaturama u nekoliko dana, uticalo je na ranije sazrevanje soje što se odrazilo i na prinose.

Stenice su pratile proizvodnju soje i one su evidentirane tokom juna meseca i avgusta na mahunama soje i napad na nekim površinama je zahtevao suzbijanje.

Na postrnoj soji štete je pravila pamukova sovica tokom avgusta meseca.

Mnoštvo nimfi stenica na mahunama soje

Mnoštvo nimfi stenica na mahunama soje

POLJOPRIVREDNI SAVETI – PREPORUKA ZA 2020

Na površinama gde je zakorovljenost velika neophodno je primeniti herbicide posle setve pre nicanja a nastaviti sa suzbijanjem korova u post primeni herbicida.

Post primena zahteva posebnu pažnju i pri odlučivnju o momentu post primene, obratiti pažnju samo na porast korova sobzirom da se hrbicidi primenjuju uglavnom u polovičnim dozama tako da korovi moraju biti veoma mali u porastu da bi se efikasno suzbili. Pri primeni herbicida u smanjenim dozama umanjuje se agresivnost herbicida na mlad usev soje. Za postizanje bolje efikasnosti u suzbijanju ambrozije pored njenog  porasta važno je primeniti kombinaciju herbicida na bazi imazamoksa i oksasulfurona koja daje bolje rezultate od pojedinačne primene ovih herbicida. Aktivna materija oksasulfuron je na spisku takođe za povlačenje sa tržišta što će povećati problem rešavanja korova u soji.

KUKURUZ

Suzbijanje korova u kukuruzu uglavnom je bilo bazirano na primenu herbicida nakon nicanja useva i korova, a u izboru herbicida uglavnom su bili oni na bazi 2,4 D i za divlji sirak na bazi nikosulfurona. Zapažen je izostanak efikasnosti na nekim površinama u suzbijanju divljeg sirka u ataru Stanišića i drugim lokalitetima što ukazuje na moguću rezistentnst divljeg sirka na herbicide iz grupe ALS Inhibitore. Na rezultate suzbijanja korova u kukuruzu značajan uticaj imaju vremenski uslovi pre svega temperature u vreme primene herbicida tako da su niske temperature tokom maja uticale negativno na efikasnost u suzbijanju pre svega divljeg sirka. Takođe smatram da se mora divlji sirak suzbijati kada je u manjem porastu a ne čekati kada je 15-20 sm, zato je najbolje razdvojiti suzbijanje širokolisnih korova od suzbijanja divljeg sirka.

Od štetočina dominantno je bilo prisustvo kukuruznog plamenca,naročito velika brojnost treće generacije, koji je u nekoliko navrata suzbijan u kukuruzu šećercu kao i u semenskom kukuruzu.

POVRTARSKA PROIZVODNJA

Zelena povrtna stenica

Zelena povrtna stenica - POLJOPRIVREDNI SAVETI

Uvenuće paradajza

Uvenuće paradajza - POLJOPRIVREDNI SAVETI

Na rast i razvoj biljaka u povrtarskoj proizvodnji na otvorenom negativno su uticali hladno vreme i niske temperature tokom maja što je depresiralo njihov porast u ranim fazama razvoja povrtarskih biljaka, što se naročito manifestovalo kod paparike koja je dugo stagnirale u porastu. Proizvođači su često pribegavali primeni pesticida na tim usevima smatrajući da je faktor takvog stanja biljaka neki štetni organizmi.

Na paradajzu u vreme cvetanja značajan problem su bile stenice koje su ubodom pri cvetnoj loži uzrokovale opadanje cvetova, što je za proizvođače bila nepoznanica.

 Vaši su tokom većeg dela vegetacije na povrtarskim usevima u proizvodnji na otvorenom bile prisutne i pribegavalo se suzbijanju u više navrata često bez uspeha.

Gusenice štetnih Lepidoptera kukuruzni plamenac i pamukova sovica suzbijale su se najviše na paprici, kukuruzu šećercu i semenskom kukurzu. Značajna pojava ovih štetočina registrovana je i u plasteničkoj proizvodnji paradajza i paprike. Sobzirom na povoljne uslove i na broj generacija ovih štetočina one su suzbijane i tokom avgusta i septembra meseca u povrtarskim biljnim vrstama pre svega paprici u proizvodnji na otvorenom.

Sobzirom na veliki broj generacija kupusnog moljca to je štetočina koja je dominirala na kupusnjačama tokom cele vegetacije naročito na kupusu u jesenjoj proizvodnji gde je veliki problem pravila u fazi formiranja glavice.

Na kupusnjačama usled viših temperatura u drugom delu vegetacije veliki problem je bila kupusna bela mušica. Ozbiljna štetočina kupusnjača koja je bila prisutna i tokom maja meseca u proizvodnji kupusa. Pored nje evidentirano je prisustvo i bele leptiraste vaš ali kupusna bela mušica (drugi naziv kupusni štitasti moljac) je bila dominantnija na ovim vrstama povrća.

U plasteničkoj proizvodnji krastavca tokom letnjih meseci registrovano je prisustvo tripsa kao i na drugim povrtarskim vrstama u plastenicima, naročito na paprici i suzbijanje je rezultiralo slabim rezultatima. Takođe u proizvodnji povrća naročito na paradajzu, u zatvorenom prostoru imali smo značajnu pojavu povrtnih stenica, kao i prisustvo moljca paradjza (Tuta absoluta)  tokom cele vegetacije paradajza, plesnivost lista paradajza, trips na luku u proizvodnji na otvorenom…

Početkom jula mnogi proizvođači paradajza na otvorenom donosili su uzorke odraslog paradajza koji je venuo. Uvnuće se javljalo i u plasteničkoj proizvodnji. Uvenuće paradajza je pojava uzrokovana patogenima koji usled infekcije korena i prizemnog dela stabla deluju destruktivno na sprovodne suduve biljaka usled čega dolazi do prekida ishrane biljaka i one venu. Kao posledica ove bolesti, na uzdužnom preseku korena i stabla zapaža se braonkasta boja u sprovodnim sudovima.

Bakterioze su bile dominantna grupa oboljenja na povrtarskim usevima pre svega paprici, kao i plamenjača na krompiru i paradajzu.

POLJOPRIVREDNI SAVETI – PREPORUKE ZA NAREDNU GODINU

1.Velike greške se prave u suzbijanju štetočina na kupusnjačama kada je u pitanju prepoznavanje štetočina, izbor insekticida kao i vreme primene, pa je stoga neophodna stručna pomoć proizvođačima u povrtarskoj proizvodnji. Suzbijanje često rezultira neuspehom, a ne vodi se računa o proizvodnji zdravstveno bezbednog proizvoda sa ciljem smajenja primene pesticida.

2.Takođe velika nepoznanica su i stenice koje sve više prave štete na već gotovim plodovima paradajza i paprike. Neophodna je konsultacija i edukacija o ovj  grupi štetočina.

PRATITE NAS NA INTERNET STRANICI  www.agrolekar.rs  I BIĆETE USPEŠNI U PRIZVODNJI  U 2021.!!!

PIŠITE NAM TRAŽITE ODGOVORE NA VAŠE DILEME!!!

Оставите одговор