You are currently viewing Opis lukovih muva

Opis lukovih muva:

Bactericera tremblayi – Lisna lukova buva

Bactericera tremblayi - Lisna lukova buva

Štetočina ima više generacija godišnje koje se preklapaju što otežava suzbijanje. Prezimljava u stadijumu imaga i javlja se u martu mesecu, na temperaturi iznad 10 stepeni i dopunski ishranjuje na mladom luku prouzrokujući spiralno uvijanje listova. Pri jačem napadu dolazi do potpunog propadanja biljaka. Suzbijanje Lukove lisne buve je dosta komplikovano, iz razloga što nememo registrovanih preparata za male kulture.

Napomyza gymnostoma – Minirajuća muva luka

Napomyza gymnostoma - Minirajuća muva luka

Ima dve generacije godišnje – prolećnu i jesenju. Prezimljava u stadijumu lutke. Pojava ove vrste muva je krajem marta ili početkom aparila. Štete nastaju u proleće usled prisustva većeg broja larvi koje se nalaze u spoljašnim ovojnim listovima luka usled čega listovi žute, a stablo omekša. Tokom leta se javlja druga generacija koja oštećuje jesenje lukove i praziluk.

Hylemia antiqua – Lukova muva

Hylemia antiqua - Lukova muva

Lukova muva ima 2-4 generacije godišnje. Lutka u zemljištu prezimljava na dubini od 10-20 cm. Odrasli insekti se obično javljaju u vreme cvetanja višnje. Dopunski se hrani nektarom različitih biljaka Larve se ubušuju u mladi luk, u centralni deo stabla, nanoseći velike štete. Takve biljke se suše i propadaju. Broj larvi u glavici može da bude veći i od 50 jedinki. Razvoj larve traje oko 20 dana, a posle toga ona prelazi u zemlju i pretvara se u lutku. Prvi odrasli insekt druge generacije se javljaju u junu mesecu.

Lutke iz luka

Lutke iz luka

Оставите одговор