MONILIJA ZNAČAJNO OBOLJENJE VOĆA!!!
Monilija cveta
Monilija ploda
MONILIJA ZNAČAJNO OBOLJENJE VOĆA!!!
SADA JE VREME DA SE URADI TRETMAN KOŠTIČAVOG VOĆA FUNGICIDIMA NA BAZI BAKRA DA BI SE PORED DRUGIH PREZIMLJUJUĆIH PATOGENA, UMANJIO I INFEKCIONI MATERIJAL PROUZROKOVAČA MONILIOZA KOŠTIČAVOG VOĆA (Monilia spp)
Monilija se u Srbiji javlja svake godine, pre svega kao parazit cvetova, grana, grančica ali i plodova pa tako prouzrokovač obuhvata dve vrste gljiva monilije i to:
Monilia laxa – kada se suše cvetovi, grane i grančice i najčešće se javlja kod koštičavih voćnih vrsta.
Simptomi se javljaju kada biljka procveta i nakon toga dolazi do sušenja zaraženih cvetova. Putem zaraženih cvetova bolest se širi na grančice na kojima se nalaze koje se usled infekcije suše. Često braonkasta boja osušenog cveta usled monilije podseća na simptome sušenja cveta od mraza.
Monilia fructigena – kada se pojavljuje trulež na plodovima najčešće kod jabučastih vrsta.
Do infekcije ploda dolazi kroz rane na formiranim plodovima koje nastaju usled oštećenja od insekata ili nakon pucanja plodova. Na zaraženim plodovima javljaju se smeđe fleke koje se koncentrično šire i obuhvataju ceo plod.Na zaraženim plodovima javljaju se bele naslage kojima se patogen širi. Često se na stblima zapažaju zaražene jabuke u grupama.
Ovo je jedna od najopasnijih bolesti u voćnjacima svih koštičavih vrsta (breskva, kajsija, šljiva, trešnja, višnja) ali i jabučastih (jabuka, kruška, dunja).
Monilia preko zime opstaje u zaraženim granama ili u zaraženim plodovima koji su ostali u voćnjaku za koje je poznat naziv mumije. U proleće na tim zaraženim ostacima biljnih delova razvijaju se askospore i konidije kojima se patogen širi i to putem vetra i insekata.
Do zaraze naročito dolazi ukoliko tokom cvetanja voćaka imami kišovito vreme, dok je zaraza slabija ukoliko je tokom perioda cvetanja lepo i suvo vreme.
MERE KOJE MOGU UMANJITI POJAVU MONILIJE
1.Preventivne mere:
Čišćenje voćnjaka
Najvažnije preventivne mere su čišćenja voćnjaka pred zimu kojima uklanjamo sve mumificirane plodove što treba nastaviti i tokom vegetacije, kao i uklanjanje i iznošenje zaraženih grana koje treba spaliti.
Kontrolom zdravstvenog stanja u voćnjacima tokom vegetacije mogu se primetiti zaražene grane koje je potrebno odmah odstraniti sa rezom od 20-30 sm ispod mesta gde se grana suši. Voditi računa da se poštuje dezinfekcija pribora za rezidbu, a mesta na kojima su grane odrezane zaštiti kalemarskim voskom.
2.Hemijske mere
Dalja zaštita od monilioza radi se u fazi cvetanja i primena fungicida je neophodna u nekoliko navrata tokom ovog perioda u zavisnosti koliki je procenat cvetova otvoren.
Zaštitu od ovog patogena možemo ostvariri sa dva do 3 tretmana u fazi cvetanja u razmaku od nekoliko dana sa procenom intenziteta cvetanja.
Tako da prvi tretman treba da bude kada je intenzitet cvetanja 10-20%, drugi tretman kada je intenzitet cvetanja 70-80% i treći tretman u precvetavanju.
Bolest nije lako suzbiti, posebno ne ako fazu cvetanja prati kišovito vreme. Zaštitom cvetova od monilije očekujemo i formiranje zdravih plodova, ali kasnija infekcija plodova može nastati nakon uboda insekata što znači da je neophodna mera suzbijanja štetočina koje se javljaju tokom vegetacije. Tako redovno treba suzbijati moljce (jabukin,breskvin), smotavce (šljivin, breskvin), trešnjinu muvu, ose…
EFIKASNI FUNGICIDI ZA ZAŠTITU KOŠTIČAVOG VOĆA OD PROUZROKOVAČA MONILIJE (SUŠENJA CVETOVA I GRANČICA)
Na tržištu proizvođači imaju na raspolaganju veliki broj efikasnih fungicida u cilju zaštite cveta i grančica od monilioza, poznati su Luna Sensation, Luna expirience, Switch 62,5 WG, Chorus 50 WG, Cormax, Ciprodex, Atlas, Signum, i veliki broj drugih fungicida.
Skladištenje i pakovanje plodova jabuke nakon berbe je veoma značajno u očuvanju zdravih plodova jer se monilija razvija i kasnije ukoliko ima povoljne uslove.