GRINJE PRISUTNE U POLJU –
GRINJE PRISUTNE U POLJU
Ovih dana je evidentirano prisustvo grinje – običan paučinar u polju na krastavcu, a može se očekivati i na drugim povrtarskim vrstama (paprika, paradajz, lubenice, dinje, pasulj, malina, kupina…) i intenzivnija pojava na soji.
Vremenski uslovi (visoke temperature,niska relativna vlažnost) pogoduju pojavi i razmnožavanju grinja, grupi ekonomski značajnih štetočina za povrtarsku,voćarsku proizvodnju dok u ratarskoj proizvodnji najznačajnija je njihova pojava na soji.
Ekonomski najznačajnije vrste u našim uslovima su paučinaste (Tetranychidae) и rđaste grinje (Eriophyoidae). Poslednjih godina dominantna vrsta u biljnoj proizvodnji je baštenski pauk ili običar paučinar (Tetranychus urticae).
Štetočine se javljaju u vidu kolonija na naličju lista koji ubrzo počinju da venu, a kasnije i da se suše. Napadnute biljke zaostaju u porastu i brže sazrevaju. Usled prisustva grinja listovi soje često imaju srebrnastu boju.
Prisustvo ovih štetočina redovno prati pojava paučine u okviru koje se skrivaju jaja štetočina što otežava suzbijanje.
Pri visokim temperaturama koje imamo sada, grinje imaju kratak ciklus razvića i veliki potencijal razmnožavanja.
Na usevima soje grinje se obično evidentiraju na ivičnim delovima parcele i tu početi sa suzbijanjem i na taj način ne dozvoliti da se štetočine šire dublje u parcelu.
Proizvođači treba da prate njihovu pojavu i prisustvo na svojim usevima (povrće,soja) i ukoliko su štetočine prisutne obavezno suzbijati.
Ova grupa štetočina može biti aktuelna tokom celog leta, a takođe veoma su značajne i u proizvodnji povrća u zatvorenom prostoru.Ćesto su im domaćini razne korovske biljke.
Za suzbijanje grinja mogu se koristiti veći broj akaricida ali u suzbijanju primeniti antirezistentnu strategiju što podrazumeva primenu insekticida različitih mehanizama delovanja. Grinje brzo stvaraju rezistentnost na insekticide-akaricide zbog velikog potencijala razmnožavanja, otežanog i čestog suzbijanja.
Na tržištu postoji značajan broj akaricida koji su namenjeni za suzbijanje grinja:
Vertimec 018EC , Envidor 240 SC, Sanmite 20 WP, Ortus 5 SC, Apollo 50 SC, Nissorun 10 EC, Demitan 200-SL, Perfection, Abastate i drugi. Takođe se mogu koristiti i insektoakaricidi na bazi bifentrina. Kod prskanja treba koristiti veći radni pritisak prskalice i najmanje 500 l vode po hektaru.
Ukoliko se na vreme uradi suzbijanje dovoljno je jedan tretman, ali neophodno je pratiti dešavnja na soji i obično se preporučuje ponovni tretman za 8-10 dana.
PRILIKOM PRIMENE NEKOG OD NAVEDENIH PREPARATA PRIDRŽAVATI SE UPUTSTVA O PRAVILNOJ PRIMENI I POŠTOVATI NAVEDENU KARENCU!!!