You are currently viewing FUZARIUM KLASA PŠENICE – SADA JE VREME DA SE ZAŠTITI KLAS PŠENICE OD BOLESTI!!!

FUZARIUM KLASA PŠENICE – SADA JE VREME DA SE ZAŠTITI KLAS PŠENICE OD BOLESTI!!!

FUZARIUM KLASA PŠENICE - VREME JE ZA ZASTITU

FUZARIUM KLASA PŠENICE-SADA JE VREME DA SE ZAŠTITI KLAS PŠENICE OD BOLESTI!!!

FUZARIUM KLASA PŠENICE - SADA JE VREME ZAŠTITE

FUZARIUM KLASA PŠENICE

SADA JE VREME DA SE ZAŠTITI KLAS PŠENICE OD BOLESTI!!!

Sobzirom na veoma povoljne vremenske uslove (kišovito i prohladno vreme) mogu  se očekivati značajnije infekcije klasa pšenice  patogenom Fusarium spp. pre svega na površinama sa predusevom kukuruza, na površinama sa setvom nedeklarisanog semena, na ponovljenim setvama žitarica. Kao najosetljivija faza pšenice za infekciju ovim patogenom smatra se generativna faza razvoja – cvetanje pšenice, koja je na nekim pšenicama već počela.

U 2019. Godini, koja je bila godina sa epifitotičnom pojavom  fuzariuma na  pšenici u našem regionu intenzitet pojave fuzariuma klasa na terenu se kretao od 30% do 60% zahvaćenih klasova sa različitim intenzitetom zaraženosti klasa, sa većim intenzitetom pojave gde fungicidi nisu  primenjeni.

Fuzarioze pšenice su kompleksno oboljenje koje se ispoljava u vidu propadanja klijanaca, truleži korena i prizemnog dela stabla, uvenuća biljaka, a u vreme klasanja usled infekcije zrna u klasu, ona postaju štura i neprinosna.

Gljive iz roda Fusarium redovno su prisutne u zemljištu gde gljiva prezimljava, stoga njihova pojava može se očekivati svake godine što se i dešava. Među gljivama koje prouzrokuju fuzarium na klasu najdominantniji prouzrokovač je Fusarum graminearum

Zaraženi klasovi bivaju šturi i neprinosni, a pored toga  gljive-prouzrokovači fuzarioza luče mikotoksine za koje je poznato koliko su opasni po zdravlje ljudi i životinja. Među mikotoksinima značajni su Zearalenon, Toksin T-2,Fumonizin,DON…)

USPEŠNIJA ZAŠTITA KLASA PŠENICE OD FUZARIUMA podrazumeva poštovanje određenih stručnih principa i sprovođenje zaštite bez odlaganja.

Vreme primene fungicida

U praksi se često dešava da u vreme cvetanja, koje smatramo osetljivom fenfazom za infekciju, pada kiša i zakasnimo sa primenom. Prema mom iskustvu uspešna zaštita klasa od fusariuma može se ostvariti  ukoliko se fungicidi primene  u punom klasanju i na samom  početku cvetanja (cvetanje na 5% biljaka, može i samo klasanje), pogotvo ako se u tom periodu očekuju padavine. Znači ne treba čekati 80-90% cvetanje klasova pšenice!!!

Kavlitet aplikacije fungicida smatram da je generalno zapostavljen kada su bolesti u pitanju,naročito fuzarioze klasa, jer je neophodno kvalitetno okupati klas što podrazumeva korišćenje adekvatnih dizni i pri aplikaciji upotrebiti veću količinu vode.

Izbor fungicida veoma važan.

 Moramo znati da zbog specifičnosti razvoja pšenice, jer uglavnom imamo izmešane fenofaze ( klasanje i cvetanje…) preporučeno vreme primene često je teško ispoštovati. Efikasnost primenjenih fungicida koju oni inače imaju i koja je preko 90% , u praksi je veoma teško ostvariti i ona retko prelazi 75%.

 FUNGICIDI INHIBITORI  SINTEZE ERGOSTEROLA – TRIAZOLI:

Moja višegodišnja ispitivanja zaštite pšenice od fuzarioze klasa ukazuju da se dobri rezultati mogu dobiti primenom fungicida sa aktivnim materijama iz grupe triazola i to tebukonazol, prohloraz, metkonazol: Prosaro (tebukonazol +protiokonazol ), Elatus Era (Benzovindiflupir (SOLATENOL™) + Protiokonazol). Snaga fungicida ELATUS® ERA ne odražava se samo u snažnom suzbijanju bolesti, nego i u fiziološkom efektu, boljem iskorišćavanju azota i vode i produženju vegetacije što dokazano utiče na povećanje prinosa.

Delaro 325 SC (protiokonazol + trifloksistrobin ), Osiris (epoksikonazol + metkonazol), Falkon forte (spiroksamin+ tebukonazol+protiokonazol),Antre plus (tebukonazol+tiofanat metil),),Duofen plus, Sekvenca plus (tiofanat metil +difenokonazol), Mystic pro, Zamir (prohloraz + tebukonazol) i neki drugi registrovani fungicidi.

Primenu fungicida u zaštiti pšenice od bolesti u ovo vreme  proizvođači često izbegavaju da ne bi gazili pšenicu, ali taj pristup nije opravdan jer povećanjem prinosa koje ostvarujemo primenom fungicida uključujući i uvratine, nadoknadjuje se gaženje  i ono se ne odražava na prinos pšenice u negativnom smislu.

Оставите одговор